agizkokusu.gen.tr https://www.agizkokusu.gen.tr Ağız Kokusu, Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, agizkokusu.gen.tr Tue, 20 Sep 2016 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Hamilelikte Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/hamilelikte-agiz-kokusu.html Mon, 26 Nov 2018 20:47:39 +0000 Hamilelikte ağız kokusu, anne adaylarında değişen hormonlar nedeniyle vücutta bir çok değişim yaşanmaktadır. Bu değişimler arasında diş etlerinde oluşan sorunlar ortaya çıkarak ağız kokusu olmasına neden olur. Bu süreç h Hamilelikte ağız kokusu, anne adaylarında değişen hormonlar nedeniyle vücutta bir çok değişim yaşanmaktadır. Bu değişimler arasında diş etlerinde oluşan sorunlar ortaya çıkarak ağız kokusu olmasına neden olur. Bu süreç hamileliğin bitimi ve bebeğin doğmasıyla sona ermektedir. Hamilelikteki bu süreç geçici olmaktadır, ayrıca hamile olan anne adayları ağız içi bakımına özen göstermelidir. Hamilelik sürecinde oluşan dokuların mikroplara karşı daha çabuk cevap vermesi mümkündür. Bu nedenle diş eti kanamaları meydana gelir ve artar. Hamileliğin ilk üç ayında ağız sağlığı bakımından oldukça önemlidir, ağız kokusunun artması değişen hormonlardan kaynaklıdır.

Bu sebepten dolayı diş eti hassasiyeti artmaktadır. Hamilelikte ağız kokusu olmaması için öncelikle diş muayeneleri yaptırılmalıdır. Bir çok anne adayı hamilelik öncesinde ağız içinde oluşan diş sorunları varsa bunu diş doktoruna giderek çözmelidir. Hamileliğin başlaması ve biteceği süre içerisinde anne adayı diş kontrollerine gitmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir detay ağız içinde çürük diş olup olmadığı bunu bilmek gerekir. Hamilelikte çürük diş nedeninden ağız kokusu olabilir. Anne adayı bol kalsiyum alarak ağız içinde oluşacak kötü kokuların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Hamilelikte ağız kokusu nasıl önlenmelidir Anne adayı hamilelik sürecinde diş ve diş etlerine daha özenli bakarak ağız kokusu olmamasına dikkat etmelidir. Ayrıca değişen hormonlar nedeniyle diş çürüğü varsa anne adayında doğrudan çürüğü etkilemektedir. Hamileliğin başlaması aşerme dönemindeki kusmalar nedeniyle oluşan ağız kokuları olması olası bir durumdur. Bu aşerme durumu bitene kadar ağız kokusu olması mümkündür. Bu sorunu ortadan kaldırmak için anne adayı sıvı tüketimini artırmalıdır. Etkili olan gargara ağız kokusu için oldukça fayda sağlayabilir. Doğru koşullarda ağız içi, temizliği ve hijyeni uygulanarak koku giderilir. Tedbir amaçlı ağız içinde sorun yoksa bile altı ayda bir diş hekimine gidilmelidir. Hamilelikte ağız kokusuna neden olan yiyeceklerden tüketirken az miktarda tüketilerek önlem alınabilir. Bu şekilde hamilelik süresi bitinceye kadar uygulamalara dikkat edilirse anne adayı ağız kokusunu önlemiş olur.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/ibrahim-saracoglu-agiz-kokusu.html Tue, 27 Nov 2018 03:07:31 +0000 İbrahim Saraçoğlu Ağız Kokusu, Ağız kokusu, rahatsız edici kötü bir kokuya sahip bir nefestir. Aynı zamanda holitosis adı da verilir. Bazı sebeplere bağlı olarak zaman zaman kalıcı olabilir. Ağız içinde özellikle dilin al İbrahim Saraçoğlu Ağız Kokusu, Ağız kokusu, rahatsız edici kötü bir kokuya sahip bir nefestir. Aynı zamanda holitosis adı da verilir. Bazı sebeplere bağlı olarak zaman zaman kalıcı olabilir. Ağız içinde özellikle dilin alt tarafı ve arasında bir çok farklı mikrop barınır. Çoğu insanlardaki ağız kokusu buna bağlıdır olabilir. Ağız içinin sıcak ve nemli olması sonucunda bu söz konusu bakterilerin ve mikropların çoğalması ve büyümelerine yol açar. Özellikle toplu mekanlarda ve toplu taşıma araçlarında kötü bir koku insanları rahatsız edebileceği gibi sizi de rencide edebilecek durumları da beraberinde getirir. Ağız kokusu haberdar olmadığınız bir çok hastalığında habercisi olabilir. Bu durumlarda ortaya çıkan ağız kokusu hastalık tedavi edilince ortadan kalkar ve kaybolur. 

Ağız kokusunun sebeplerini araştırıp bulursak ve o yönde tedavi olursak eğer daha rahat ve daha ferah nefes alabiliriz. Bu önlemlerle birlikte diş ipi kullanımının birçok faydasının olduğu gibi ağız kokusu ve diş çürüklerine de iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilir. Her gün mutlaka sabah akşam günde en az iki defa olmak üzere dişleri fırçalamak, ağız bakım suyu kullanmak ve diş ipi kullanmak bu şikayetleri ortadan kaldırmaya sebep olur. Bazen bu duruma, diş eti hastalıkları ve diş çürümesi, hazımsızlık problemi, sürekli bir hale gelen bağırsak rahatsızlıkları devamlı olarak kabızlık ve devamlı yaşanan ishal, şeker hastalığı, akciğer veremi ve akciğer rahatsızlıkları, boğaz enfeksiyonu ve iltihabı, gün boyunca ve sık bir şekilde tüketilen şekerli ve asitli meyve suları ayrıca kafeinli içecekler ve dişlerin yeterli temizlenmemesine bağlı olarak da sabahları ağız kokusu ortaya çıkar. Bunlarla birlikte, gün boyunca yediğimiz yiyeceklerin ağız içinde artıklarının kalması ve dişlerin arasına sıkışması halinde de ortaya çıkabilir, ağız bakım suyu kullanmamak, dişleri en az günde iki sefer fırçalamak ve mutlaka diş ipi kullanmak daima böylesi kötü ve rahatsız edici durumlarda en etkili yöntemdir. Bu gibi durumlarda alınabilecek başka bazı önlemler vardır. 

İbrahim Saraçoğlu Ağız Koku Önerileri
 • 2-3 dal taze maydanoz yapraklarını iyice çiğneyip tutulursa yaklaşık olarak 1-2 saat kadar ağız kokusunu önlemiş olacaksınız. Bu yöntemi günlük hayatımızda pratik bir uygulama olarak da kullanılır.
 • Sabahları kahvaltı yaptıktan sonra ağzımızı ilk önce boş su ile çalkalanır ondan sonra bergamot esansı, anason esansı, karanfil esansı, nane esansından hazırlanan bir karışımıyla bir çay bardağı kadar suya  yaklaşık olarak 3-4 damla kadar koyup gargara yapılmalı ve ağız bununla çalkalanmalıdır.
 • Öğle ve akşam yemeğinden sonra yaklaşık olarak 30 gram kuşdili, 30 gram adaçayı, 5 gram karanfil, 5 gram tarçın, 2 gram küçük hindistan cevizi bir kavram karıştırın ve bir çay bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı kadar koyup yaklaşık olarak 10 dakika kadar sonra süzülmesi gerekir. Kalan bu suyla ağzımızı gargara yaparak çalkalarız.
]]>
Gastrit Ağız Kokusu Yaparmı https://www.agizkokusu.gen.tr/gastrit-agiz-kokusu-yaparmi.html Tue, 27 Nov 2018 18:40:23 +0000 Gastrit Ağız Kokusu Yapar mı, Gastrit helicobacter pylori ismindeki bakterinin sebep olduğu hastalıklardan bir türüdür. Bu bakteriler bağırsak, ülseri, mide, mide kanseri ve gastrit gibi bir çok hastalığa sebep olduğu biliniyor Gastrit Ağız Kokusu Yapar mı, Gastrit helicobacter pylori ismindeki bakterinin sebep olduğu hastalıklardan bir türüdür. Bu bakteriler bağırsak, ülseri, mide, mide kanseri ve gastrit gibi bir çok hastalığa sebep olduğu biliniyor. Bir çok kişi de bu bakteri türü var olsa da daha az sayıdaki kişilerde rahatsızlık veriyor. Ağız da ki kokunun nedeni gastrit den dolayı olabilir, gastrit midede iç kısmın tahrişine ve iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık çeşididir. Kısa zamanlı olursa akut, uzun süreli olursa kronik gastrit olarak bilinirler. Bunun nedenleri arasında helicobacter pylori bakterisi dışında uzun zamandır alkol kullanmak, stres ve mutsuzluk gibi faktörler yer alır. Bazı kişilerde çok belirti vermeden ilerleyebilir, bazı hastalarda ise karında ağrı, mide bulantısı, ağızda koku ve kusmaya bile sebep olur. Bu sebeple ağız kokusu olan kişilerin ilk önce bunun ölçümünü yaptırıp ağızda ki kokunun neden kaynaklandığını belirlemesi gereklidir ve daha sonra da fazla zaman kayıp etmeden nasıl bir tedavi şekli uygulaması gerektiğini öğrenmek için bir diş doktoruna gitmelidir.

Ağız kokusu nefes alırken ve verirken bizimle ayanı ortamda ki kişilerin fark ettikleri rahatsız eden ve huzur kaçıran çok kötü bir kokudur. Bu rahatsızlık insanlarda özellikle sosyo psikolojik etkenlere sebep olur. Bu hastalığın bir çok farklı sebebi olabilir. Diş eti ve diş hastalıklarından, ağız temizliğinin düzgün ve tam temizlenmemiş olması gelir bu gibi sebepler mideyi ilgilendiren birçok hastalıklara kadar yaygın nedenleri var. Mide rahatsızlığı olan insanlarda çok daha az oranda ağız kokusuna sebep olsa da bu tür rahatsızlıklarda hastalarında daha önemli şikayetleri de olacaktır. Özellikle bu hastalarda yemekten sonra ve ya bazı yemek arası atıştırmalardan sora da ağız kokusu kendini hissettirir, bu durum da mide hastalıklarından dolayı olduğundan ağız kokusundan şüphelenmek lazım gelir. 

Gastrit Ağız Kokusu Yapar mı, Nasıl Geçer Gastritten kaynaklanan ağız kokusunu yok etmek için öncelikle gastrit tedavisi olunması lazım gelir. Normal olan şey herkesin ağız sağlığı için bir günde en az iki kez dişlerini fırçalaması olmalıdır. Bir kaç gün de bir de ağız gargarası yapması çok daha iyi olur ve diş ipi kullanması yeterli olur. Ama gastrit nedeni ile oluşan ağız kokusunda bunlar yetmez, buna ilave olarak bitkisel kürler de işe yaramazlar. Bu sebepten dolayı ilk önce gastritin tedavi edilmesi gerekmektedir.
]]>
Ağız Kokusu Spreyi https://www.agizkokusu.gen.tr/agiz-kokusu-spreyi.html Wed, 28 Nov 2018 09:37:04 +0000 Ağız kokusu spreyi, ağzımızda çeşitli nedenlerle oluşan kötü ve rahatsız edici kokuları gidermek amacıyla kullanılan bir üründür. Bakteri oluşumunu önleyerek ağzımızda bıraktığı ferahlık hissi ile gün Ağız kokusu spreyi, ağzımızda çeşitli nedenlerle oluşan kötü ve rahatsız edici kokuları gidermek amacıyla kullanılan bir üründür. Bakteri oluşumunu önleyerek ağzımızda bıraktığı ferahlık hissi ile gün içerisinde nefesimizin serinlemesine yardımcı olur. Ağız kokusu spreyi,  ağzımızdaki nem oranının belli bir dengede tutulması ve günlük ağız-diş sağlığını gerçekleştirmek amacıyla güvenle kullanabileceğimiz medikal bir üründür.

Ağız kokusu, hemen hemen her bireyde oluşan ve hem kendimizi hem de çevremizi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu, yani tıp literatüründe Halitozis olarak anılan bu durum toplumun hemen hemen pek çok bireyinde görülen ve gittikçe de yaygınlaşan bir sorundur.

Ağız kokusu spreyi kullanmanın önemi:Tedavi edilmeyen ya da önlenemeyen ağız kokusu sosyal hayatta güven duygumuzun gün geçtikçe azalmasına neden olmaktadır. Altında pek çok nedeni barındıran ağız kokusunu önlemek ve gidermek için sektörde pek çok ilaç bulunmaktadır. Özellikle ağız kokusu spreyi de bu ürünlerden bir tanesidir.

Ağız kokusunu gidermek amacıyla üretilen spreylerin bileşenlerine bakıldığında birçoğunun bitkisel içerikte olduğu görülmektedir. Aslında ağız kokusunu gidermenin en etkili yolu ağız kokusu nedenlerinin araştırılarak tedavi edilmesidir. Eğer patolojik nedenlerden kaynaklanıyor ise tedavi sonrasında tamamen düzelmesi söz konusu olabilir. Ancak kronik ve devam eden hastalıklar nedeniyle oluşan ve sürekli görülen ağız kokularını gidermek için gün içerisinde ağız kokusu spreyi kullanmak etkili olacaktır. Özellikle tedavi gerektirmeyen fizyolojik nedenlerden kaynaklanan ağız kokularını önlemenin en pratik ve rahatlatıcı yolu ağız kokusu spreyi kullanmaktır. Örneğin sabah uykudan uyandığımızda hepimizin hissettiği ve gün içerisinde hafifleyen ağız kokuları için sprey bulunmaz ilaçtır.

Ağız kokusu spreyi, insanlar için çantalarında diş fırçası ve diş macunu taşıma imkanının bulunmadığı ya da dişlerini fırçalayacak zamanın ve hijyenin olmadığı ortamlarda can simidi gibidir. Ağız kokusu spreyi, özellikle yoğun iş temposu içerisinde o toplantıdan bu toplantıya, o yemekten bir başka yemeğe derken kendine zaman ayıramayacak ama bir o kadar da önemli olan ağız kokularının giderilmesinde herkesin çantasında, ofisinde bulundurması gereken olmazsa olmazımız rujumuz kadar önemlidir. 

Günümüzde alternatif tıbba olan ilgi ve güveninde artmasıyla bitkisel içeriği daha yoğun ağız kokusu spreylerine olan talepte artış göstermektedir. Hatta pek çok gazete, dergi veya internet köşelerinde uzmanlar tarafından insanların evde dahi kolaylıkla yapabileceği ağız kokusu spreyi tariflerine yer verilmektedir. Özellikle nane ve karanfil aroması kullanılarak elde edilen veya kimya laboratuvarlarında üretilen ağız kokusu spreyi, kendisinden beklenen faydayı maksimum seviyeye çıkaracaktır.

]]>
Sürekli Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/surekli-agiz-kokusu.html Wed, 28 Nov 2018 16:46:25 +0000 Sürekli Ağız Kokusu, Ağız kokusu insanları toplumdan uzaklaştıran kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Özellikle baharat kültürünün yaygın olduğu ülkemizde ağız ve ter kokusu oldukça keskindir. Ağız kokusunun sürekl Sürekli Ağız Kokusu, Ağız kokusu insanları toplumdan uzaklaştıran kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Özellikle baharat kültürünün yaygın olduğu ülkemizde ağız ve ter kokusu oldukça keskindir. Ağız kokusunun sürekliliği belli birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Eğer tanımlayamadığınız ağız kokunuz var ise karanfil çiğnemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Buna rağmen geçmiyor ise nedenlerini araştırmak gerekir. Baharatlar kan ve akciğer aracılığı ile kokusunu dışarıya verebilen bir besindir. Baharatın kullanımında ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Sürekli ağız kokusu nedenleri

Açlık, hiç bir şey yemediğimiz halde ağzımız kokar. Bunun nedeni dışarıdan alınamayan besinler yerine vücudun önceden biriktirdiği yağların ve proteinlerin yakımı sonucu ortaya çıkan kükürtdioksit gazıdır. Bu gazlar kötü koku olarak etrafa yayıldığında rahatsız edici olarak bilinir.

Ağızda kuruluk, ağzımızın içinde bakteriler ile savaşan antikor tükürüktür. Tükürük olmadığında ağız kuruluğu ve bakterilerin çoğalarak ağız kokusu oluşturmasına neden olacaktır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını artırarak ağız kuruluğunu giderecektir. Fakat abartmamak gerekir, çünkü fazla tükürük salgısı dişlerin zayıflayarak çürümesine neden olabilir. 

Ağız ve diş temizliği ;Ağız kokusunun ilk nedenini ağız temizliğinde aramak gerekir. Yapılan araştırmalar da ağız kokusunun önemli bir çoğunluğu ağız içi temizliğinin yetersizliğinden meydana geldiği görülmüştür. Ağızda oluşan mikroplar, bakteriler diş etlerinde, dilimizde, dişlerimizin arasında ve boğazımızda yapışık vaziyette saklanırlar ve koloni oluştururlar. Biz bunların çok farkında olmayız. Bu oluşumlar ağızdan temizlenmez ise, başta diş çürümeleri olmak üzere ağız içi aftlar ve diğer yara berelere neden olur. Yaralar ise sürekli ağız içi kokusuna neden olur.

Ağzımızda parçalanan besinlerin kimyasal parçalanma süreci ağızda tükürük ve diğer mukozolar yardımı ile parçalanır. Parçalanan gıdaların içinde bulunan kükürt ve diğer gazların açığa çıkması kaçınılmazdır. Çiğnediğimiz besinleri mideye indirdikten sonra diş aralarında kalan besinler temizlenmez ise çürümeye başlar. Çürükler beraberinde kötü kokuları getirir. Çürükler ile birlikte ağız kokusu başlar.

Beslenme alışkanlıklarımız, ağzımızın içini sürekli temiz tuttuğumuz halde ağız kokusu halen devam ediyor ise kokunun nedeni yediklerimizde olabilir. Özellikle baharatlı yiyecekler, soğan sarımsak, balık gibi gıdalar ağız kokusuna neden olabilir. Şöyle ki yediğimiz bu besinler keskin kokulu asit ve yağları kan yoluyla oksijen ile yanması için akciğerlere ulaştığında her nefes alış verişimizde yediğimiz besinlerin kokusunun ağzımızdan çıktığını hissederiz. Özellikle sade yenen soğan ve sarımsak ile bu konuda kimse yarışamaz. Bunların dışında et ve balıkta çiğnendiğinde bünyesinde bulunan asit ve yağları dışarı bırakırlar bunların kendine has kokuları kan ve ciğerler yolu ile nefes olarak dışarı çıkar ve kötü koku olarak bilinir.

Alkol, sigara, kan ve karaciğerde kimyasal olarak parçalanan tütün ve alkol akciğerlerden geçer. Bu aşamada kokuların ciğerlerimizden dışarı nefes olar çıktığında kokusu hissedilir. İnsanlar içki içtikten uzun süre sonra bile ağzında kokusunun olması bu nedenden dolayıdır. Sigara ise zaten akciğerlerin içine dışarıdan çekildiğinden ne şekilde koku oluşturduğunu bilmeyen yoktur.

Sürekli ağız kokusunu engellemek için

Ağız temizliğinin yeterince yapılması ağızdan kaynaklanan kötü kokuları engelleyecektir. Dişlerimizi düzenli fırçalamak bile bazen ağız kokusunu engellemeyebilir. Bu durumda diş etleri ve dilimizin temizliğinden emin olmalıyız. Diş temizliğinde günde bir kez de diş ipi kullanma alışkanlığı kazanmalıyız. Unutulmamalıdır ki ağız kokusunun büyük bir bölümü dil üzerinde oluşan bakterilerden kaynaklanır. <]]> Bademcik Ağız Kokusu Yaparmı https://www.agizkokusu.gen.tr/bademcik-agiz-kokusu-yaparmi.html Thu, 29 Nov 2018 04:01:21 +0000 Bademcik Ağız Kokusu Yapar mı, Bademcik ağız içinin boğaz ile birleştiği yerin iki tarafında bulunur. Lenfoid dokulardır. Vücudumuzun savunma sistemlerinden biridir.Bademcikler ağız yoluyla vücuda virüs ve mikropların Bademcik Ağız Kokusu Yapar mı, Bademcik ağız içinin boğaz ile birleştiği yerin iki tarafında bulunur. Lenfoid dokulardır. Vücudumuzun savunma sistemlerinden biridir.Bademcikler ağız yoluyla vücuda virüs ve mikropların girmesini önleyen, onlarla ürettiği silahlarla (antikor) savaşarak hastalıkların ağız yoluyla vücuda girmesini önler. Bademcikler devamlı virüs ve mikroplarla karşılaşmasından dolayı sık sık iltihaplanmalar görünür. Bu iltihaplanma bazen hafif kızarıklık şeklinde olur, bazende çok ciddi rahatsız edici, ağrılı, vücutta ateş, halsizlik, boğazda şişme ve ağızda kötü koku gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. Bademciklerde oluşan bademcik taşları olarak bilinen (tonsilloliths) ağız kokusunun sebeplerindendir. Bademcik taşı, bademcik iltihaplanması sonrası iltihapların zamanında tedavisi yapılmadığından bademcik üzerinde taşlaşmasıdır. 

Bu bademcik taşları ağız yoluyla giren mikrop ve bakterileri üzerinde toplar ve ağız içerisine çok kötü koku salar.Bademcikler çocuklarda hastalıklara karşı koruyucu bir organdır. Tıp çocukların zorunlu olmadıkça bademciklerinin ameliyatla alınmasını istemez. Peki, ne zaman bademcik ameliyatı olunmalı dersek, senede üç ten fazla enfeksiyona yakalanıyor san, bademciklerin solunum almayı ve yutkunmayı güçleştiriyorsa, Bademciklerin biri değerinden daha büyükse, ağızda çok kötü koku oluyorsa vede uykuda solunum durma (apne) atakları varsa bademcik ameliyatı yapılmalıdır. Bademcik ameliyat  3-5 yaş sonrası her yaşta ameliyat olunabilir. Kulak, burun, boğaz doktorlarının en basit yapmış olduğu bir ameliyattır. Ancak her ameliyatın bir riski vardır. Bademcik ameliyatında en büyük risk kanamadır. Birde ameliyat ağız içerisinde yapılıyor ve hava yolunun üzerinde olması, anestesistlerin çalıştığı alanda olması da risk oranını artırır. Örneğin bir göz ameliyatından sonra hasta sabahleyin rahat bir şekilde yemeğini yer, suyunu içer, fakat bademcik ameliyatı geçiren bir hastanın yemesi içmesi rahat olmaz. Onun içindir ki üç yaş altındaki çocukların bademcik ameliyatı olması son derece risklidir. Bademcik ameliyatı olan insanların ameliyattan sonra gayet iyi sağlıklı olduğu bilinmektedir.
]]>
Sabahları Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/sabahlari-agiz-kokusu.html Thu, 29 Nov 2018 18:14:29 +0000 Sabahları Ağız Kokusu, birçok nedenleri vardır. Bunlardan biri de diş ve diş etlerine gereken özeni göstermemektir. Akşamdan dişlerin fırçalamadan uyumak, bazı yemek artıklarının diş ve diş etlerinde birikerek birikerek bak Sabahları Ağız Kokusu, birçok nedenleri vardır. Bunlardan biri de diş ve diş etlerine gereken özeni göstermemektir. Akşamdan dişlerin fırçalamadan uyumak, bazı yemek artıklarının diş ve diş etlerinde birikerek birikerek bakterilere ve bakterilerde kötü koku oluşmasına neden olur. Ancak sabah oluşan ağız kokuları genellikle korkulacak bir hastalığın belirtisi olmayıp, fizyolojik ağız kokularıdır ve hemen hemen herkes de görülebilir. Patolojik ağız kokuları ise solunum yada bağırsaktan geldiği için ciddi bir hastalık belirti olarak karşımıza çıkabilir. 

Sabah Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir
 • Ağız bakımı ve temizliğine dikkat edilmemesi, Günde en az iki kere dişlerin fırçalanması gerekirken fırçalamayanların ağızlarında, dillerinde, diş ve diş etlerinde bakteri ve tar tar oluşur. Bu nedenle sabah uyandıklarında kötü kokular ağızdan yükselmeye başlar ve çevreye yayılır. 
 • Tükürük bezlerinin görevini yerine getirememesi, ağız içinde bulunan tükürük bezleri ağzın kuru kalmasını engelleyerek geceden kalma yemek artıklarının diş aralarından temizlemeye yardımcı olur. Tükürük bezlerinin görevini yerine getirememesi ve salgılanmaması durumunda ağız kuru kalır ve nemli olmayan ağız sabahları çok kötü kokar.
 • Patolojik ağız kokusu, bazı ağız kokularının altında ciddi sebepler yatar. Bu ağız kokuları genellikle bir hastalığın habercidir. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve rahatsızlığı, mide rahatsızlıkları gibi, hastalıklar ağız kokusuna neden olan hastalıklardır. 
 • Fizyolojik ağız kokusu, genellikle önemli olmayan ve düzenli diş ve diş eti bakımı ile sorunun ortadan kalkacağı ve her 100 kişiden doksanında görülebilecek bir rahatsızlıktır.
 • Karaciğer bozukluğu ve akciğer bozukluğu, özellikle sabahları ciddi bir ağız kokusu yapar ve sabahları çiğ balık gibi ağız kokusu oluşur.
Sabahları Ağız Kokusu Nasıl Gider

Sabahları ağız kokusunun yüzde doksanı, diş fırçalamayla geçmektedir. Dişler fırçalanırken diş eti ve dilin üzerini de mutlaka temizlenmesi gerekir. Daha sonra iyi bir ağız bakım suyu ile günde iki kere gargara yapmak faydalı olacaktır. Sirkeli su ile yada tuzlu su ile de gargara yapılabilir. Altı ayda bir uzman bir diş ekimi tarafından çürük dişler için kontrol yapılmalıdır. Sabah uyandıktan sonra iki su bardağı suyun ardından bir demet çiğ olarak maydanoz veya dere otu yenmelidir. Sakız çiğnemek de ağız kokusunu gidermektedir. Tarçın ağır bir baharat olduğu için, ağız kokusunu bastırır.
]]>
Diş Taşı Ağız Kokusu Yaparmı https://www.agizkokusu.gen.tr/dis-tasi-agiz-kokusu-yaparmi.html Thu, 29 Nov 2018 19:31:32 +0000 Diş Taşı Ağız Kokusu Yaparmı, Dişler güzel  bir biçim de fırçalanmadığı zaman alınan gıdalar diş üzerinde birikir. İlk zamanlar  yumuşak olan bu birikintiler ağızdaki tükürük içerisinde olan kalsiyumun çökelen Diş Taşı Ağız Kokusu Yaparmı, Dişler güzel  bir biçim de fırçalanmadığı zaman alınan gıdalar diş üzerinde birikir. İlk zamanlar  yumuşak olan bu birikintiler ağızdaki tükürük içerisinde olan kalsiyumun çökelen sonucu taşlaşır. Diş taşı veya tartar denilen bu birikintiler, yoğun bir şekilde bakteri içerdiği ve sertleştiği için fırçalama ile uzaklaştırılamaz. 

Diş Taşına Bağlı Ağız Kokusu(halitosis) Tedavisi

Ağız kokusu olan kişiler her ne kadar bakımlı olursa olusun bütün insanların sizden uzaklaşmasına sebep olacak kadar ciddi bir problemdir. Ağız kokusu kişilerin hem özel yaşamlarını hem de sosyal yaşamlarını olumsuz yönde fazlasıyla etkilemektedir.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusunun %90 oranında ağız içi sebeplerden kaynaklanır.

 • Ağız bakımı düzenli  yapılmadığı taktirde yiyecek artıkları dişler arasında, dilin ve diş etlerinin üzerinde birikerek ağızda içinde kalır ve bir süre sonra ağızda kokuya neden olabilir.
 • Soğan, sarımsak gibi kötü kokulu yiyecekler yendiğinde ağız kokusu yapar vücut bu gıdayı elimine edene kadar kötü koku ortadan kalkmaz.
 • Diş eti hastalığı sonucunda meydana gelmiş olan derin diş eti ceplerin tam olarak ulaşılıp temizlik sağlanamaz. Bu tip cepler ağız kokusuna sebep olabilir.
 • Ağız içinde bulunan çürük dişler, taşkın ve komşu dişler ile kontağı bulunmayan dolgular, anormal  olan diş temasları ve diş morfolojisinin kaybı, yiyeceklerin bu tarafta birikmesine sebep olarak ağız kokusuna neden  oluşturmaktadır.
 • Uyumsuz ve kötü kullanılmış protezler ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağız içinde bulunan tümörlerin ağız kokusuna neden olabilirler.
 • Ağız kokusu sosyal hayatta oldukça rahatsızlık verici bir durum olduğundan dolayı ihmal edilmemesi  gerekir. Zira küçük müdahalelerle bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
Diş Taşına Bağlı Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin ne yapılmalı:
 • Ağızda bulunan diş çürükleri, diş eti hastalıklarının vakit geçirmeden tedavi edilmelidir.
 • Ağız ve diş sağlığına çok dikkat etmeli, en az günde iki defa florürlü bir diş macunu ile dişleri mutlaka  fırçalanmalı ve günde bir defa diş ipi kullanılmalıdır.
 •  Dişleri fırçalama sırasında dilin de  mutlaka fırçalanması gerekir.
 • Eğer ağız ve dişlere yapılacak olan müdahalelerden sonra da hala ağız kokusundan şikayetiniz varsa diğer nedenleri de araştırmak gerekir.
 • Kullanılan protezlerin bakımına çok özen gösterilmelidir.
]]>
Ağız Kokusu İçin Bitkisel Çözüm https://www.agizkokusu.gen.tr/agiz-kokusu-icin-bitkisel-cozum.html Fri, 30 Nov 2018 13:56:11 +0000 Ağız kokusu için bitkisel çözüm, ağız kokusu kişinin kendini ve çevresinde bulunan insanları rahatsız eden sıkıntılı bir durumdur. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ağız kokusunun neden kaynaklandığını bil Ağız kokusu için bitkisel çözüm, ağız kokusu kişinin kendini ve çevresinde bulunan insanları rahatsız eden sıkıntılı bir durumdur. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ağız kokusunun neden kaynaklandığını bilmek ve o yönde davranmak kokudan kurtulmak için atılabilecek ilk adımdır. Bunun için bir diş doktoruna ya da kulak burun boğaz uzmanına danışmakta fayda vardır. Ağız kokusu evde bitkisel tedavi yöntemleriyle de kontrol altına alınabilir. Kullanılacak bitkiler ağız kokusunu giderir, ağızda ferah bir etki yaratır.

Ağız kokusu için bitkisel çözüm

Karbonat: Ağız kokusuna karşı kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Ağız içinde oluşan bakterilerin ölmesi ve diş sağlığının korunması içinde faydalıdır. Karbonat diş fırçası yardımıyla dişlere sürülebilir. Ayrıca dişler normal şekilde fırçalandıktan sonra karbonatlı suyla gargara yapılabilir.

Rezene: Ağız kokusuna karşı kullanılabilen rezene, sindirim sistemine ait problemlerin giderilmesi içinde faydalıdır. Rezene tohumu ağız kokusuna karşı günde birkaç defa çiğnenebilir. Ayrıca rezene tohumu çay şeklinde demlenerek süzülür ve içine bal eklenerek içilebilir.

Tarçın: Ağız kokusu için uzmanlar tarafından önerilen ve yaygın şekilde kullanılan bir diğer bitki tarçındır. Ağız içinde kokuya yol açan bakterilerin ölmesini sağlar. Toz tarçın bir su bardağı suyun içine ilave edilip, 10 dakika kaynatılır. Elde edilen karışım süzülerek gargara suyu olarak kullanılır. Bunun haricinde yarım çay kaşığı tarçın, limon suyu ve bal karıştırılarak yine gargara yapmak amacıyla kullanılabilir.

Elma sirkesi: Dişlerde oluşan plak tabakası üzerinde olumlu etki sağlayan elma sirkesi su ile karıştırılarak gargara suyu olarak kullanıldığında ağız kokusuna karşı iyi gelir. Ayrıca suyla karıştırılan elma sirkesi günde iki defa içildiğinde de faydalı olur.

Çay ağacı yağı: Ağız kokusunu gidermek için kullanılabilecek çay ağacı yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır. Limon yağı, nane yağı ve eşit ölçülerde çay ağacı yağı karıştırılarak bir su bardağı suya ilave edilir. Elde edilen sıvı gargara suyu olarak kullanılır. Çay ağacı yağıyla dişler fırçalandığında yine ağız kokusuna karşı faydalı olur.

Maydanoz: Ağızda biriken bakteri ve ağız kokusuna karşı kullanılabilecek etkili bir bitkidir. Tükürük üretimini arttırır, maydanoz ağız kokusuna karşı çiğnenerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra maydanoz yaprakları bir miktar elma sirkesiyle karıştırılarak içildiğinde de faydalı olur. Maydanoz suyu kokuya karşı gargara suyu olarak kullanılabilir.

Çemen otu tohumu: Solunum yoluyla alakalı gelişen hastalıklarda tedavi edici özelliği olan çemen otu tohumu ağız kokusuna karşı da kullanılabilir. 500 ml suyun içine 1 çay kaşığı çemen otu tohumu ilave edilerek kaynatılır. Yaklaşık 20 dakika kaynatılır. Daha sonra bal eklenerek içilebilir.

Çay: Yeşil ve siyah çay ağız kokusuna karşı etkilidir. Ağı içinde oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Her iki çay da demlenerek içilebilir. Gün içinde birkaç defa içildiğinde kötü kokunun giderilmesini sağlar.

Karanfil: Ağız kokusu için bitkisel çözüm yöntemi arayanlar karanfil kullanılabilir. Karanfil tane olarak çiğnenebilir. Bunun yanı sıra 4 adet karanfil 2 bardak kaynar suyun içine ilave edilir. 20 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek içilebilir.

Limon: Limon suyu normal suyla karıştırılarak içine normal sofra tuzu eklenir. Elde edilen su gargara suyu olarak kullanıldığında ağız kokusuna karşı faydalı olur.

Isırgan otu: Vücuttaki toksinler ağı kokusuna yol açıyorsa bu toksinler ev dolayısıyla ağız kokusundan kurtulmak için ısırgan otu kullanılabilir. Isırgan otu çay şeklinde hazırlanarak günde bir iki defa içilebilir.

Nane: Ağız kokus]]> Oruçken Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/orucken-agiz-kokusu.html Sat, 01 Dec 2018 02:31:59 +0000 Oruçken Ağız Kokusu, Oruçken ağız kokusu hemen hemen herkes de oluyor. Bunun bir çok nedeni var aslında. Ramazan ayında  en önemli sorun olan ağız kokusuna denilen kökdemir, ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerind Oruçken Ağız Kokusu, Oruçken ağız kokusu hemen hemen herkes de oluyor. Bunun bir çok nedeni var aslında. Ramazan ayında  en önemli sorun olan ağız kokusuna denilen kökdemir, ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerinden meydana gelmemektedir. En büyük nedeni diş eti iltihabıdır. Aynı zamanda protezler de ağız kokusu yapabilir. Diğer taraftan bronşlar ve mideyle alakalı kokular da meydana gelebilir. Bilhassa, daha önceden yediğimiz gıdalar ve midenin aç olması, koku olasılığını artırır. Geniz eti akıntıları da buna neden olabilir. Ağız bakımı özellikle sahurda gerektiğince iyi yapılmadığında koku daha da artabilir. Ağız spreyleri oruçluyken de kullanılabilir, kokuyu gideren ağız gargaraları ise yutmamak şartıyla gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir. Ayrıca çay, kahve ve kola tarzı içeceklerde, çok fazla kafein içerdiği için az tüketilmelidir. Aynı zamanda yiyecek olarak da kek, bisküvi ve çikolata tarzı yağ miktarı fazla olan, şekerden ve beyaz undan elde edilen tatlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Ağız kokusunun en büyük kaynaklarından biride ağız içi ve dilin arka kısmındaki bakterilerdir. Bu nedenle her diş fırçalamadan sonra dilin sırt ve arka kısımlarını ve yanakların iç tarafını özel dil temizleyici veya fırçalarla iyice temizlemek gerekir. Ramazandan önce de kişi diş bakımı yaptırırsa ağız kokusu sorunuyla karşılaşmaz.

Oruçken Ağız kokusu Nedenleri
 • Oruç mide asit seviyelerini çoğaltarak midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tat ve kokuya yol açar. Bunu önlemek için sahurda liften zengin sebze, meyve, fasulye ve nohut vb. gıdalar tüketilebilir.
 • Oruç tutanlarda ağız kuruluğu, ağızda kötü tat ve nefesin kötü kokması görülme olasılığı daha fazladır. Nedeni ağız kuruluğu, güzel temizlenmeyen diş yüzeyi ve aralarında biriken bakteriler ile mide ve yemek borusundan gelen bakterilerdir. Sahur ve iftar sonrası özenle yapılan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı hem diş çürüklerini, diş eti iltihaplarını hem de ağız kokusunu engelleyecektir.
 • Normal tükürük salgısının içerdiği maddeler sayesinde dişleri ve ağız dokularını koruyucu etkisi vardır. Tükürük salgısı azaldığı veya tamamen yok olduğunda diş çürüğü, ağız enfeksiyonları ve ağız kokusu olma riski çoğalır. Dolayısıyla iftar ve sahurda bol miktarda su tüketilmeli ve kafeinli içeceklerden kaçınılması  gerekmektedir.
 • Ağızda oluşmuş olan diş çürükleri ve diş taşları ile, bozulmuş, kırılmış veya eskimiş dolgu ve köprüler de ağız kokusuna ve ağrılara neden olurlar. 
]]>
Yemekten Sonra Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/yemekten-sonra-agiz-kokusu.html Sat, 01 Dec 2018 11:16:11 +0000 Yemekten sonra ağız kokusu, Birçok kişi yemekten sonra ağız kokusu probleminden muzdarip olmaktadır. Yemekten sonra ağız kokusunun en önemli sebebi yediğimiz içtiğimiz gıdalardan kaynaklanıyor olmasıdır. Diğer ağız kokusunu Yemekten sonra ağız kokusu, Birçok kişi yemekten sonra ağız kokusu probleminden muzdarip olmaktadır. Yemekten sonra ağız kokusunun en önemli sebebi yediğimiz içtiğimiz gıdalardan kaynaklanıyor olmasıdır. Diğer ağız kokusunun nedenleri genellikle farklıdır. Ancak yemekten sonra ağız kokusunun nedeni kültürümüz de yaygın bir şekilde tüketilen, soğan, sarımsak, pastırma ve şarküteri ürünleri gibi nedenlerle bağlı olarak oluşmaktadır. Bu ağır gıdalar tüketilmesi sonucunda nefesle birlikte yemekten sonra ağız kokusu oluşur. Çok rahatsız edici bir durum olan yemekten sonra ağız kokusu ile mücadele etmek gerekir. Yapılacak ilk iş sorunun tıbbi bir nedeni olup olmadığını araştırmaktır. Eğer sorununuz tıbbi değilse kendinize uygun bir yöntem ile yemekten sonra ağız kokusu probleminden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlerden hangisi sizin üzerinizde etkili olur bunu ancak deneyerek öğrenebilirsiniz. 

Yemekten sonra ağız kokusunu gidermenin yolları, Ağız kokusu oluşuyor diye yediğiniz gıdalardan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Yemekten sonra ağız kokusu gidermenin bir çok yöntemi bulunmaktadır. Bunları sizin için düzenledik. Bunlar şunlardır, 
 • Karanfil çiğneyin, Bilinen en eski ve etkili yöntemlerden biri olan karanfil çiğneyerek yemekten sonra ağız kokusu giderilebilir. 
 • Ağız temizliği, Ağız kokusuyla mücadele etmek için öncelikle hijyene önem vermek gerekmektedir. Dişleri fırçalarken aynı zamanda dili de fırçalamak gerekir. Uzmanların belirttiğine göre dil de biriken bakterilerin yemekten sonra ağız kokusununa neden olduğudur. 
 • Diş ipi kullanın, Diş temizliğini yaptıktan sonra muhakkak diş ipi kullanarak araya kaçan yemekleri çıkarmanız gerekir. Aksi halde ağız kokusuna neden olur. 
 • Limon, Yemekten sonra limon yenilmesi ağız kokusunu etkisiz hale getirir. Limonun ekşi tadı ve antibakteriyel olması nedeniyle yemekten sonra ağız kokusuna neden olan bakterileri yok eder. 
 • Kabule, Güçlü aroması bakımından yemekten sonra ağız kokusu oluşmasını önler ve olan kokuyu bastırır. 
 • Sık ve bol su için, Suyun ağız kokusu üzerinde etkili bir biçimde faydası vardır. Bol miktarda su içmek tükürüksel ağız kokusunu önler. 
 • Sakız çiğnemek,  Özellikle çinko eklenmiş sakızların probiyotik bakterilere karşı faydalı olduğu bilinmektedir. 
]]>
Bebeklerde Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/bebeklerde-agiz-kokusu.html Sun, 02 Dec 2018 10:03:32 +0000 Bebeklerde ağız kokusu, sıkça rastlanan fakat anne baba tarafından basit ve olağan olduğunu düşündükleri bir çeşit rahatsızlıktır. Fakat hiçte öyle değil bu durum bebek için birçok hastalığın ortaya çıkmasında neden Bebeklerde ağız kokusu, sıkça rastlanan fakat anne baba tarafından basit ve olağan olduğunu düşündükleri bir çeşit rahatsızlıktır. Fakat hiçte öyle değil bu durum bebek için birçok hastalığın ortaya çıkmasında nedeni ve habercisi olabilir. Bebeklerde mide ve yemek borusu arasındaki mesafe çok kısa olduğu için, reflü ye sıkça rastladığımız bir durumdur bu nedenle de bebeklerde ağız kokusu ortaya çıkar. Bebeklerde oluşan ağız kokusu büyüdükçe bu sorun da ortadan kalkar. 

Bebeklerde Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi;
 • Bebeklerde ağız kokusu çoğu zaman ağız, burun ve sinüsler nedeniyle olabilir. Aynı zamanda mide ve akciğerlere bağlı olarak ta ortaya çıkar. Ayrıca karaciğer ve rahatsızlıkları metabolik sorunlara bağlı olarak vücut içinde toplanan maddelerin akciğer yoluyla ve nefes aracılığı ile dışarı atılması da ağız içinde kötü bir kokuya neden olur. 
 • Bebeklerde ağız kokusunun nedenlerinin belirlenmesi bu rahatsızlık üzerinde doğru tedavinin de tespit edilmesini sağlar. Çocuklarda özellikle küçük bebeklerde ağız kokusu yaklaşık olarak 6-7 saat kadar açlığa bağlı olarak ortaya çıktığı gözlenir. Ayrıca diş çürükleri, diş çıkarma, diş eti iltihabı ve rahatsızlıkları ve dişler arasında kalmış ve sıkışmış olan yemek artıkları nedeniyle de meydana gelir. İyi bir ağız bakımı ve iyi bir diş temizliği sayesinde bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.
 • Bebeklerde oluşan geniz eti büyümesi de ağız kokusunun sebepleri arasında olabilir. Buna bağlı olarak geniz eti iltihabı, sinüzitler ve bunlarla beraber gelişen geniz akıntısı sıklıkla ağız kokusuna neden olabilir. Geniz eti büyümesi ve iltihabının tek belirtisi ağız konusudur. Burun tıkanıklığına bağlı olarak ağızdan nefes almak ve uykuda horlama şikayetlerine ve aynı zamanda ağız kokusuna sebep olur. 
 • Tek taraflı burun tıkanıklığı ve iltihabı burun akıntısı, burunda farklı yabancı bir madde veya rinolit adı verilen taşlara bağlı olarak ortaya çıkar ve ağız kokusuna sebep olur. Tonsilit ve faranjit ve akciğer apsesi de sık görülen ağız kokusu nedenleri arasında yer alıyor.
 • Gece beslenme veya yemek yemek reflü, gastrit hastalığı ve aynı zamanda bazı yediğimiz yiyecekler ve içecekler ağız kokusu yapabilir. 
 • Sistemik rahatsızlıklarda bir kaçı karaciğer, böbrek, şeker koması, kusma, metabolik bozukluk ve başka nedenler kanda üre, keton ve amonyağın yükselmesine sebep olur. Bu yükselme içinde bulunan maddelerin akciğer yoluyla dışarı atılırken ağız kokusuna neden olur. 
 • Bebeklerde ağız kokusu zaman zaman yaramazlıkları sonucu burnuna bir ufak cisim kaçması ve kaçan bu cismin iltihaplanması sonucu ağız kokusuna sebep olabilir.
 • Bebeklerde görülen bu ve bunun gibi sorunlar basite indirgemek yerine ciddiye alıp doktora giderek tedaviye başlamak gerekir. 
]]>
Gebelikte Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/gebelikte-agiz-kokusu.html Sun, 02 Dec 2018 11:24:31 +0000 Gebelikte Ağız Kokusu, Gebeliğin oluşması ile artan östrojen ve progesteron hormonlarında ki artış nedeni ile vücutta ve diş etlerinde bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Ayrıca rahim içinde gelişen bebek nedeni ile Gebelikte Ağız Kokusu, Gebeliğin oluşması ile artan östrojen ve progesteron hormonlarında ki artış nedeni ile vücutta ve diş etlerinde bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Ayrıca rahim içinde gelişen bebek nedeni ile vücudun mikroorganizmalara karşı direnci zayıflar ve diş etlerinde kanama gibi bir çok rahatsızlar meydana gelir. Bu da gebelikte ağız kokusunun olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Çünkü hamile kadınların direnci daha zayıf olur.

Gebelikte Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir

Direnç: Bebeğin gelişimi ile annede ki direncin zayıflaması ağız içinde geçici olmayan ve hamilelik süreci boyunca karşı karşıya kalınan ağız kokularına neden olur. Bu nedenle diş problemi yaşayan kadınlar hamile kalmayı düşünmeden önce diş bakımlarını yaptırmaları gerekir. En ufak bir diş problemi hamile kalındığında daha büyük sorunlara ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Çünkü hamile olan kadın bütün vitamini ve kalsiyumu bebek gelişimini tamamlamak için toplar. Bu durum hamile olan kadının direncinin daha zayıf ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bırakır. 

Hormonlar: Hamilelik dönemi boyunca özellikle hormon değişimi ağız kokusuna neden olan bir diğer sorundur. Hormon değişimi ile ağız, diş ve diş etlerinde hassasiyet oluşmaya başlar bu durum da ağız kokusuna neden olur. 

Hamilelikte Sıvı Tüketimi: Hamilelikte sıvı tüketimine dikkat edilmemesi ve az su içilmesi ağız kokusuna neden olur. 

Stres: Hamile olan kadın kendini yoğun stres altında hisseder. Bebeğin vücuda verdiği baskı nedeni ile hamile olan kadın bazen taşımakta zorlanır. Bu stres altında olmak ağız içinde kurumalara neden olur. Ağız içinde ki kurumalar ağız kokusuna yol açar. Hemen hemen her kadında bu şikayete bağlı ağız kokusu meydana gelmektedir. 

Diş Bakımına Dikkat Edilmemesi: Hamile olan kadınlar özellikle sürekli acıkma ve aşerme yaşarlar. Bu nedenle çoğu zaman diş fırçalama ve ağız gargarası yapmazlar. Bu nedenle ağız içinde bakteriler oluşur ve diş aralarına yerleşir. Bu durum da ağız kokusuna yol açan en önemli etkenlerden biridir. 

Gebelikte Ağız Kokusu Nasıl Geçer

Gebelikte Ağız Kokusu, Öncelikle bakterilerin ortadan kalkması ile mümkündür. Ancak hamile olan kadın bebeğe zarar vermemek için doğal yöntemler uygulaması gerekir. Bunun için her yemek yedikten sonra diş fırçalamaya özen göstermeli ve diş arasına giren yemek artıklarını diş ipi temizlemelidir. Ayrıca sakız çiğnemek de diş aralarını temizler ve ağız kokusuna neden olan kötü kokulardan sizi korur. Ağız kokusunu doğal yöntemler ile gidermenin bir diğer yolu ise, doktor tavsiyesi ile önerilen ve uygulanan yarı ılık hidrojen peroksit karışımı ile ağızda gargara yapıp çalkalamaktır. Kabonat ve su karışımı ile de gargara yapmak ağız kokusunu engeleyen bir diğer yöntemdir. Ayrıca yeşil elmayı ısırarak yemek diş ve diş aralarını elmada bulunan faydalı asitler sayesinde temizler. Bu yöntemlere rağmen hala ağız kokusu rahatsızlığı yaşıyor iseniz mutlaka alanında uzman bir doktora başv. urmanız tavsiye edilir
]]>
Sinüzit Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/sinuzit-agiz-kokusu.html Mon, 03 Dec 2018 08:19:24 +0000 Sinüzit ağız kokusu, Sinüzit; sinüs adı verilen yüzde bulunan kanalların içinin iltihapla dolması sonucu oluşan rahatsızlığa denir. Aynı zamanda balgam, öksürük, geniz akıntısı yakınmaları da hastalarda bulunur. Sinüzit ağız kokusu, Sinüzit; sinüs adı verilen yüzde bulunan kanalların içinin iltihapla dolması sonucu oluşan rahatsızlığa denir. Aynı zamanda balgam, öksürük, geniz akıntısı yakınmaları da hastalarda bulunur.

Eğer kişi grip olursa, akut ataklara neden olan sinüzitte baş ağrısı, eğilince başta ağrı ve dolgunluk, ağırlık gibi şikayetler izlenmektedir. Hastalarda çok uzun süre devam eden baş ağrısı, ağız kokusu ve geniz akıntısı olur. Mevsimsel gribal rahatsızlık geçirdiklerinde ise, baş ağrısıyla ilgili şikayetler bunlara eşlik eder. Geniz akıntısı alerjik rahatsızlığı ve sigara içenlerde de görülse, bunlar kronik sinüzitte olduğu gibi fazla rahatsız edici olmaz. Kronik sinüzitte olan geniz akıntısında enfeksiyon ile beraber söz konusu olduğundan, daha koyu bir akıntı meydana gelir. Bu durum boğazda takıntı hissini oluşturur. Boğazda yapışkan hissi veren geniz akıntısı, solunum yolunda takılma etkisi gösterir. Bu durum hastada öksürük meydana getirir. Bu etkilerle birlikte sinüzit ağız kokusu meydana gelir.

Sinüzit nedenleri;

Genel olarak, sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanmaya başladığı takdirde sinüzit rahatsızlığı oluşmaya başlar. Bu tıkanıklık kendiliğinden veya tedavi ile açılırsa sinüzit rahatsızlığı iyileşir eğer açılmazsa sinüs kanalları, hastalık kronikleşmeye başlar. Sinüs kanallarının tıkanıklığına bazı burun içi ve sinüs kanalları ile ilgili yapısal koşullar, tekrarlayan üst solunum enfeksiyonları, alerjik sebepler ve geniz eti gibi oluşumlar yol açabilir. Bazı yapısal sorunlar ve bağışıklık sorunları da  sinüzitin diğer sebepleri arasındadır.

Sinüzitin belirtileri;

Baş ağrısı, gözlerde ve gözlerin üst bölümlerinde ağrı, halsizlik, yüksek ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde şişlik, göz akıntısı, geniz akıntısı çene ve dişlerde ağrı ile kendini göstermektedir. Aynı zamanda burun tıkanıklığından dolayı nefes almak oldukça zorlaşır ve hastalarda ağızdan nefes almaya başlandığı için bu durum boğazda ve ağızda kuruluk yaparak bakterilerin çoğalmasına neden olacak ideal bir ortam oluşur. Ağızdan nefes alındığı için sinüzit ağız kokusu yapmaktadır.

Eğer uzun süredir öksürük, ağız kokusu, geniz akıntısı gibi şikayetleriniz var ise, bunlar kronik sinüzit belirtileri arasında yer almaktadır. Halk arasında sinüzit belirtileri genellikle baş ağrısı olduğu düşünülür. Fakat hastalar baş ağrısı dışında oluşan diğer belirtilere de dikkat etmelidir. Çünkü baş ağrısı çoğunlukla akut sinüzit belirtisi olarak yaşanabilir. Kronik sinüzit hastalarında ise, ciddi bir enfeksiyon ya da akut ataklar olmadıkça baş ağrısı ortaya çıkmaz. Sinüzit ağız kokusu, öksürük ve geniz akıntısı gibi şikayetlerle de ortaya çıkmaktadır.

Sinüzit ağız kokusu tedavisi;

Uzman bir hekim tarafından mikroplara karşı uygun bir antibiyotik tedavisi ile başlanabilir. Aynı zamanda ağrı kesiciler ve ödem çözücü ilaçlarda kullanılır. Tedavi aynı zamanda bölgesel olarak ta yapılmalıdır. Sinüs kanallarının ödemi ve şişliği ortadan kaldırılmalı ve içerideki iltihabın dışarıya atılması sağlanmalı. 4-5 günü geçmeyecek burun damlaları ile burun tıkanıklığı tedavisi yapılmalıdır.
]]>
Ağız Kokusu Nedenleri https://www.agizkokusu.gen.tr/agiz-kokusu-nedenleri.html Tue, 04 Dec 2018 07:24:37 +0000 Ağız kokusu nedenleri, denildiğinde ilk akla gelen ağız ve ağız sağlığından kaynaklanan nedenlerdir. Yediğimiz yemeklerden sonra veya sabah uykudan uyandığımızda meydana gelen ağız kokusu tamamen fizyolojik bir durum o Ağız kokusu nedenleri, denildiğinde ilk akla gelen ağız ve ağız sağlığından kaynaklanan nedenlerdir. Yediğimiz yemeklerden sonra veya sabah uykudan uyandığımızda meydana gelen ağız kokusu tamamen fizyolojik bir durum olarak tanımlanabilir ve bu durum bir hastalığın habercisi olarak görülmez. Ancak bunun haricinde oluşan ağız kokusu başka hastalıkların belirtisini gösterebilir ve genellikle patolojik yapısı olan ağız kokusu olarak adlandırılır. Özellikle akciğerden gelen enfeksiyonlar, diyabet hastalıkları gibi hastalık çeşitlerinin yanı sıra ağız kuruması, ağız temizliğinin yeterince yerine getirilmemesi, sigara - alkol tüketimi, çeşitli diş hastalıkları ağız kokusunun nedenleri arasında sayılabilir.

Ağız kokusu nedenleri

 • Beslenme sonrasında dişlerimizin arasında ya da dilde kalan yemek artıklarının diş ipi veya fırçalama yöntemiyle temizlenmemesi sonucu ağızda bakterilerin meydana gelmesi zamanla ağızda kötü kokuların oluşmasına neden olur. Uygun ağız temizliği gerçekleştirildiği takdirde, ağızda oluşan tüm kötü kokuların nedenleri engellenecektir. Dişlerimizi fırçalamak her zaman tek başına ağız kokusunu gidermek için tek çözüm yolu olmayabilir. Dişlerimizin yanı sıra diş etlerimiz ve daha da önemlisi dilimizi de mutlaka fırçalanmalıyız. Dişlerimizi gıda artıklarından temizlemek için düzenli olarak diş ipi kullanmak da etkili olacaktır.
 • Yetersiz ağız bakımının yaptırılmaması örneğin, çürük dişler ve dişlerde görülen çeşitli dişeti hastalıkları da yoğun ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağzımızdaki kokuya neden olan yemek artıklarının giderilmesinde salgılanan tükürüğün büyük önemi bulunmaktadır. Ancak yan etki içeren ilaçların kullanılmasına bağlı olarak salgılanan tükürük zamanla azalabileceğinden bu kişilerde de bu duruma bağlı olarak ağız kokusu yaşanabilir.
 • Ağız kokusu nedenlerinden bir diğeri ise şeker hastalığıdır. Şeker hastalarında oluşan ağız kokusu aseton kokusuna benzer.
 • Şayet kişide böbrek yetmezliği şikayeti mevcut ise yaşanan ağız kokusu balık kokusuna benzer.
 • Soğan, sarımsak, cips gibi tüketilen aromalı gıdalar ağzımızın kötü kokmasına neden olur.
 • Ayrıca ağız da görülen aftlar, faranjit şeklinde yada iltihaplı boğaz enfeksiyonları, solunum sistemi enfeksiyonu, sinüzit, geniz akıntısı, reflü gibi hastalıklarda ağız kokusu nedenleri arasında sayılabilir. 

Tiplerine göre ağız kokusu nedenleri

 • Fizyolojık nedenlerden kaynaklanan ağız kokusu nedenleri: Uykudan uyandığımızda hissettiğimiz ve güne başladıktan birkaç saat sonra kaybolan ağız kokusudur. Tamamen fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen ağız kokusudur ve bir diğer adı da Tip 0’dır.Hemen hemen her insanda görüldüğünden bu adla anılmaktadır. Anormal kabul edilmez ve herhangi bir hastalık hali ya da belirtisi ile ilgili değildir. Uyku esnasında tükürük faaliyetinin yavaşlamasına bağlı olarak gelişen bu durumda ağızdaki bakteriler artar. Tekrar yaşanacağı düşünülerek tedavi edilmesine ihtiyaç duyulmaz.
 • Dil kokusu olarak da adlandırılan tip 1: Dilin otomatik olarak ürettiği gazlar nedeniyle oluşan ağız kokusudur. Tedavi edilmesi mümkündür. Dil ucunda oluşan bakteriler yiyeceklerden ve salgılanan salyadan gelen proteinleri parçalar. Bu durumda oluşan ağız kokusunun nedeni ise tamamen kükürtlü bileşiklerdir.
 • Boğaz-sinüs nedeniyle yaşanılan ağız kokusu (tip 2): Paranazal sinüsler, burun mukozası, tonsiller ve çevre dokuda bir koku kaynağı mevcut ise bu tipe girer. Genellikle bu kataeoride ağız kokusu yaşayan hastalardan teşhis koyabilmek için sinüs MR ya da BT talep edilir.
 • Sindirim kanalı nedeniyle yaşanılan ağız kokusu (tip 3):  Midede pylori gastriti yaşandığı durumlarda yemek borusu ve ağıza doğru gaz sızıntısı olur böylece nefeste bakteri kaynaklı siyanit ve nitrat kokusu yer alır.

]]>
Reflü Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/reflu-agiz-kokusu.html Tue, 04 Dec 2018 16:22:30 +0000 Reflü ağız kokusu, İnsanların bir kısmında günlük sosyal yaşamlarını etkileyen ağız kokuları vardır. Dişlerden, diş etlerinden, dilden, bademciklerden, boğaz enfeksiyonlarından ve mide içeriklerinden kaynaklanan kok Reflü ağız kokusu, İnsanların bir kısmında günlük sosyal yaşamlarını etkileyen ağız kokuları vardır. Dişlerden, diş etlerinden, dilden, bademciklerden, boğaz enfeksiyonlarından ve mide içeriklerinden kaynaklanan kokular kişi ve çevresinde bulunan insanları olumsuz etkiler. kişinin ağız kokuları nedeniyle psikolojisi bozulur. Kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Çevresindeki insanlara, koku sebebiyle mesafeler koyar.

Reflü ağız kokusu teşhisi: İlk önce ağız kokusunun kaynağının tespiti yapılmalıdır. Ağız kokusuna neden olabilecek durumu belirlemek için bir sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır. Uzmanların yapacağı tetkikler sonucunda kişinin ağız kokusunun kaynağı tespit edilir. Ağız kokusunun yanında başka durumlara da bakılır. Boğazda ve aşağı doğru gıcık, yanma hissi varsa özellikle baharatlı, acılı, ekşi ve asitli yiyeceklerin yenmesinden sonra artıyorsa mide kapağının mide içeriğini dışarı yemek borusuna kaçırdığı düşünülür. Yapılacak gastroskopi tetkikiyle mide kapağının durumu tespit edilir. Mide kapağının, mide içeriğini yemek borusuna kaçırmasına tıpta reflü denmektedir. Yapılan gastroskopi neticesinde reflü tespit edilirse uygun tedaviye geçilir. 

Reflü ağız kokusu tedavisi: R
eflü tedavisiyle olacaktır. Reflü tedavi üç aşamalıdır. Yaşam tarzında değişiklikler ilk aşamadır. Fazla baharatlı, acılı ve ekşili yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kahve ve özellikle demli çay tüketimini en aza indirmeli, mümkünse tüketmemelidir. Sigaradan da uzak durulmalıdır. Yatmadan üç saat önce yeme-içme işine son verilmelidir. Yatınca baş, eskisinin en az iki katı yüksekte olmalıdır. Yaşam tarzındaki değişimler çözüm olmazsa, onlara ilaveten ilaçlı tedaviye geçilir. İlaç tedavisi kişide büyük rahatlamalar sağlar. Bazı kişilerde ilaç da çözüm olmamaktadır. Son aşama olan cerrahi müdahaledir. Yapılan cerrahi müdahaleler büyük çoğunlukla soruna kesin çözüm olmaktadır.]]>
Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir https://www.agizkokusu.gen.tr/orucluyken-agiz-kokusu-nasil-onlenir.html Wed, 05 Dec 2018 11:20:48 +0000 Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir, Ramazanda  beslenme sayısının düşmesi 24 saat içinde iki olması özellikle yaz aylarında ağız ve diş sağlığını oldukça etkiler. Normalde beslenme düzeni 3-4 olduğu için bu düzeni Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir, Ramazanda  beslenme sayısının düşmesi 24 saat içinde iki olması özellikle yaz aylarında ağız ve diş sağlığını oldukça etkiler. Normalde beslenme düzeni 3-4 olduğu için bu düzenin düşmesi sindirim sisteminde de yavaşlamaya sebep olarak mide ve bağırsak problemleri de ortaya çıkmaya başlar. Bu sebeplerden dolayı ve uzun süre aç kalınmasından ağızda koku ortaya çıkar.

Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için, özellikle ağız ve diş sağlığına çok dikkat etmek gerekir. Genellikle sahurda yemek yendikten sonra hemen yatılmaktadır, bu dişlerde bakterilerin üremesine sebep olmaktadır. Evet oruçluyken ağız kokusunu nasıl önlenir

Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir
 • İftardan ve sahurdan sonra mutlaka dişlerin fırçalanması, ara yüzlerde kalan yiyecek artık temizlemek için diş ipi kullanılması gerekir, çünkü dişleri fırçalamak sadece yüzeysel temizlik sağlamaktadır.
 • Dişler fırçalanırken mutlaka dil üstünün de fırçalanması gerekir.
 • Ramazan ayı çoğunlukla yaz aylarına denk geldiği için soğuk gıdalar tüketilmektedir, bilinmesi gereken bir şeyde soğuk gıdalar ve içecekler ağız kokusuna sebep olmaktadır. Soğuk gıda ve içecekler yerine ılık içecekler tercih edilmelidir.
 • Sahurda özellikle sarımsaklı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • İftar ve sahurda aromalı içecekler tüketilmemelidir.
 • Normalde sindirim sistemimiz günde 3 öğün ve fazlasına alışık olduğu için öğlenleri gıda tüketilmesine rağmen yine mide özsuyu üretir. Mide boş olduğu için bu da ağızda kokuya sebep olur. Öğlen saatlerinde insanlarla görüşmek zorunda kalıyor iseniz biraz mesafeli olmanızda yarar vardır.
 • Ağzınızı sık sık çalkalamak, gargara yapmak ağızdaki kurulu alacağı için kokuyu önler.
 • En önemlisi de dişlerinizde çürük var ise bunları ramazan öncesi temizletmek, dişlerinizi yaptırmanız en doğrusu olacaktır.
]]>
Çocuklarda Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/cocuklarda-agiz-kokusu.html Thu, 06 Dec 2018 08:02:58 +0000 Çocuklarda Ağız Kokusu, birçok nedene bağlanabilir. Mide ile yemek borusunun çocuklarda kısa olması nedeni ile özellikle 6 yaşın altındaki çocukların hemen hemen hepsinde ağız kokusu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ayr Çocuklarda Ağız Kokusu, birçok nedene bağlanabilir. Mide ile yemek borusunun çocuklarda kısa olması nedeni ile özellikle 6 yaşın altındaki çocukların hemen hemen hepsinde ağız kokusu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ayrıca en ufak bir enfeksiyona bile bulaşan çocuklarda daha yoğun olarak ağız kokusu meydana gelmektedir. Çocuklarda görülen ağız kokusunun nedenlerine gelecek olursak bir çok neden saymak mümkündür.

Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir

Açlık: En önemli sebeplerden biri de çocuğun aç olmasıdır. 3 saatten fazla yemek yemeyen çocuklarda normal bir yetişkine göre daha fazla ağız kokusu oluşur. Bunun nedeni çocuklarda bir yetişkine nazaran yemek borusunun kısa olması ve midenin daha yukarıda olmasıdır. Çocuk büyüdükçe ancak bu mesafe normale girer. 

Geniz Akıntısı: Çocuklarda burun enfeksiyonun oluştuğu durumlarda geniz akıntısı olduğu için çocuk ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalır. Burunun kapalı olması ve sürekli ağızdan nefes alıp verme tükürük salgısının boğaz içinde işlevini ve görevini yerine getirememesine neden olur. Bu durum ağızda oluşan bakterilerin temizlenmesini engeller ve ağız kuruluğuna neden olur. Ağzın kuruması da ağız kuruluğuna yok açar. 

Burunda Et Parçası Olması: Burunda et parçası yada farklı bir cisim ile burunun kapanması, çocuklarda iltihaba neden olan çok hassas bir durumdur. Burunda ki bu enfeksiyon ve iltihaplanma ağız kokusuna neden olur. 

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu: Çocuklarda çok sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonu, çocukların bağışıklığını zayıflatır. Enfeksiyon nedeni ile iştah kapanması nedeni ile ağız kokusuna neden olur. 

Diş Çıkarma: Çocuklarda en sık rastlanan ağız kokularından bir de diş çıkarmalarıdır. Bu dönemde çocuklar halsizleşir. Ağrı nedeni ile de dişlerini fırçalamak istemezler. Diş aralarında oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olmaktadır. 

Reflü : Çocuklarda çok sık rastlanmasa da reflü ağız kokusuna neden olan bir diğer nedendir. Özellikle çocuklarda yemek borusunun ve midenin henüz gelişme aşamasına olduğu için yetişkin birine göre çocuklar reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında yetişkinlere göre daha çok etkilenmektedir. 

Parazitler: Çocuklarda özellikle küçük çocuklarda sık rastlanan parazitler ağız kokusuna neden olmaktadır. 

Aftlar Herpanjina: Ağız içinde bulunan aftlar çocuklarda ağız kokusuna neden olan önemli bir sebeptir. Ayrıca ağız içi yaraları da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Çocukların yetişkinlere nazaran ağız bakımına daha çok dikkat etmesi gerekir. Gelişme çağında olan çocuk ağız bakımına dikkat etmediği zaman ağız içinde oluşan bakteriler bir çok hastalığa ve enfeksiyona sebep olduğu gibi ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Bir çocukta hastalık belirtilerinin en başında ağız kokusu gelir. 

Çocuklarda Ağız Kokusu Nasıl Gider

Çocuklarda çok sık rastlanmasına rağmen, çok çabuk ağız kokusundan kurtulmanın yolları da vardır. Çünkü çocuklarda ağız kokusu çok ciddi sebeplere bağlanmaz. Bu nedenle düzenli olarak günde iki kere diş fırçalamak ve ağız gargarası yapmak ağız kokusuna engel olmaktadır. Ayrıca diş aralarına giren yemek artıkları da ağız kokusuna sebep olduğu için, diş ipi kullanmak son derece faydalı olmaktadır. Ayrıca ağzın kuruması nedeni ile oluşan ağız kokularında mutlaka ağız içini nemli tutmak gerekir. Ağız kokusuna neden olan bir diğer durumda sinüs, alerjiler, bazı yiyecek veya içeceklere olan hassasiyet ağız kokusuna neden olmaktadır. Bunun sorunu ortadan kaldırmak için bir doktora da başvurmak da ağız kokusuna neden olan sorunları ortadan kaldırmak için faydalı olacaktır. 
]]>
Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/agiz-kokusu.html Thu, 06 Dec 2018 17:59:10 +0000 Ağız kokusu, farklı etkenlerden kaynaklanan toplumsal bir sorundur. Bunun en önemli sebepleri arasında ağız ve diş bakımına yeterince önem verilmemesi gelir. Bazen fizyolojik etkenlerden, bazen psikomatik etkenlerden kaynaklanan ağ Ağız kokusu, farklı etkenlerden kaynaklanan toplumsal bir sorundur. Bunun en önemli sebepleri arasında ağız ve diş bakımına yeterince önem verilmemesi gelir. Bazen fizyolojik etkenlerden, bazen psikomatik etkenlerden kaynaklanan ağız kokusu, patolojik etkenlerden de oluşabilir. Toplumda kulak burun boğaz hastalarının % 15 kadarı ağız kokusundan yakınır. Genellikle erişkinlik döneminde ağız kokusu daha fazla etkili olur. Ağız kokusu bazen ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkacağından, mutlaka önemsenmelidir. Sosyal ilişkileri de olumsuz etkileyebilecek ağız kokusunun önce nedeni tespit edilmeli, ardından ağız kokusunu giderecek tedbirler alınmalıdır.

Ağız kokusu tespiti nasıl yapılır

Ağız kokusu nedeni sülfür gazlarıdır. Ağız kokusu derecesinin ölçümü halitometre denilen cihazla yapılmaktadır. Tespit sonucunda ağız kokusu derecesi ve kokunun kaynağı daha kolay belirlenir. Cihazla yapılan ölçümde ağız kokuları sınıflandırılır. Bunlardan 2 grup ağız kaynaklı kokular, 1 grup mide kaynaklı kokular, 1 grup akciğer kaynaklı kokular, 1 grup psikolojik kökenli kokular, son grup ise herkesi etkileyebilecek olan sabahları oluşan ağız kokuları şeklinde sınıflandırılır.

Ağız kokusu tespitinden önce yapılması gerekenler
 • Ağız kokusu ölçümünden 2 gün önceden başlayarak, ağız kokusuna yol açacak besinler tüketilmemelidir
 • Ağız ölçümünden en az 8 saat önceden yemek yenmemelidir
 • Ağız ölçümünden en az 12 saat önceden alkollü içecek tüketilmemelidir
 • Ağız ölçümünden en az 3 saat önceden su içilmemelidir.
 • Ağzı ölçümünden önce parfüm, kolonya gibi kokulu ürünler kullanılmamalıdır. Bunlar ölçümün hatalı olmasına yol açabilir.
Ağız kokusu tedavisi nasıl olur

Ağız kokusu tedavisinde ilk aşama kokunun kaynağının tespit edilmesidir. Kokuya neden olan etken giderildiğinde, ağız kokusundan kurtulmak kolay olur. Ağız içi sorunlarından oluşan ağız kokusunda tedavi kişinin gereksinimlerine göre planlanır. Diğer etkenlerden oluşan ağız kokusu hastalıkların tedavi edilmesiyle giderilir. Ağızdaki besin artıklarının temizlenmesi, bakterilerin yok edilmesi ağız kokusu tedavisinde önemlidir. Çünkü genellikle ağız kokusu bakterilerin etkisiyle ortaya çıkar.

Ağız kokusu nedeni olabilecek hastalıklar nelerdir
 • Diyabet hastalığında aseton kokusuna benzer ağızda koku olabilir
 • Akciğer ve sinüslerdeki enfeksiyonlarda ağız kokusu yapabilir
 • Karaciğer yetmezliği ağız kokusu etkisi yapabilir
 • Böbrek yetmezliği balık kokusuna benzer ağız kokusu yapar
 • Mide ve bağırsak problemleri de ağız kokusu nedenidir
 • Diyet yapmak, aç kalmak, oruç tutmak, ağızda kuruma ağız kokusu sebebi olabilir
 • Metabolizma bozukluklarında dönem dönem balık kokusu gibi ağız kokusu da olabilir.
Ağız kokusu neden olur

Ağız ve diş sağlığının bozulması: Bu ağız kokusunun en önemli sebepleri arasındadır. Düzenli diş fırçalamamak ağızda üreyen bakterilerin nedenidir. Diş çürükleri, diş eti iltihapları da ağız kokusuna neden olur. Ağızdaki enfeksiyonlarda bakterilerin üremesine yol açar ve ağız kokusu yapar. Bunların önlenmesi için ağız ve diş sağlığına yeterince önem vermek, diş doktoru ziyaretlerinin aksatılmaması gerekir.

Yeterince su içmemek: Su ağızdaki tükürük salgısının artmasında etkili olur. Suyu az içerseniz bu önemli etkiden mahrum kalırsınız. Günde en az 8 bardak su içmeniz tavsiye edilir.

Alerjik yapıda olmak: Bu kişilerde sıkça oluşan burun tıkanıklığı yüzünden ağızdan nefes alma sorunu yaşanır. Bu ağız kuruluğuna neden olduğundan, ağız kokusu yapar. Bol su içilmesi bu sorunun aşılmasına yardımcı olur.

Hatalı beslenme: Beslenmede ağızda koku yapacak sarımsak, soğan gibi yiyecekler yenmesi, balgamı arttıran, sülfür kokusuna neden olan]]> Ağız Kokusu Nasıl Giderilir https://www.agizkokusu.gen.tr/agiz-kokusu-nasil-giderilir.html Thu, 06 Dec 2018 19:04:29 +0000 Ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusu toplum içinde insanları olumsuz etkileyen sorunlar arasındadır. Ancak her zaman bir hastalık olduğu algılanmaz. Bazen önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Hem kişinin sosyal Ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusu toplum içinde insanları olumsuz etkileyen sorunlar arasındadır. Ancak her zaman bir hastalık olduğu algılanmaz. Bazen önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Hem kişinin sosyal yaşamını etkiler, hem de kişinin sağlığını etkileyebilir. Özgüvenine olumsuz yansımalar yapar ve ruhsal sorunlar yaşanmasına neden olur. Ağız kokusu farklı etkenler yüzünden ortaya çıkabilir. Bunlardan en fazla rastlananı diş yüzeylerinde biriken bakterilerdir. Ağızda yeteri kadar tükürük salgısı olmadığında, bakteriler yeterince yok edilemez. Bu ağız kokusu oluşmasına neden olur. Ağız kokusu nasıl giderilir, neler yapılabilir bu konuda mağdur kişilerin alabileceği önlemler vardır.

Ağız kokusu nasıl giderilir

Diş ve diş eti koruma: Diş eti iltihabı, diş çürükleri ağız kokusu nedenleri arasında ilk sıraları alır. Enfeksiyonlar ağızda bakterilerin üremesine uygun ortam oluşturduğu için, ağız kokusu kaçınılmaz olur. Bunlara engel olmak için diş doktoru ziyaretleri mutlaka yapılmalı, diş sağlığı korunmalıdır.

Ağızdaki eski protez ve köprüler: Diş protezlerinin ve köprülerin eskimesi durumunda aralarında gıda artıklarının birikmesi kolaylaşır. Bu ağız kokusuna neden olabilir. Bu yüzden protez ve köprüler zamanında yenilenmelidir. Ağızdaki eksik dişler tamamlanmalıdır. Ağız kokusunu gidermek diş bakımı ve diş sağlığının korunmasıyla başlar.

Şekersiz sakız çiğnemek: Ağızdaki tükürük salgısı ağız kokusuyla mücadelenin ilk adımıdır. Tükürük salgısı besin parçalarını ağızdan mideye gönderen oldukça güçlü enzimlerle, bakteri öldüren maddeler içerir. Ağız kuruluğu sorunu olan kişilerde genellikle kötü ağız kokusu sorunu olur. Çünkü yeterince tükürük salgısı yoktur. Sabahları da ağız kokusu daha baskın olur. Çünkü gece tükürük salgısı azalır. Bunlara engel olmak için şeker içermeyen sakızlar çiğnenmelidir. Özellikle xylitol içeren sakızlar tükürük salgısını belirgin şekilde arttırır ve ağız kokusunu giderir.

Tarçın tüketmek: Ağızdaki bakterilerle mücadelede tarçın önemli bir etkendir. Tarçını yemeklerde kullanabilir, çay şeklinde tüketebilirsiniz. Tarçınlı şekersiz sakızlar da çiğnenebilir.

Bol su içilmeli: Vücudumuzdaki su miktarı belli oranda olmalıdır. Ancak yaş ilerledikçe vücudumuzdaki sıvı oranı azalır. Vücut kuruması yanında ağızda dil kuruması sorunu ortaya çıkar. Bol su içmek dildeki kuruluğu önler ve ağız kokusunu giderir. Aynı zamanda vücudunuza yararlı olur. Ağızda bakteri üremesini azaltan, tükürük salgısını arttıran su ağız kokusunu gidermede önemli bir etkendir.

Kesinlikle tıkalı burunla uyumayın: Burun tıkanıklığı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit gibi rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkar. Gece tıkalı burun kişiyi rahatsız ettiği gibi ağızdan nefes almasına neden olur. Bu ağızda ve boğazda kuruluğa neden olup, bakteriler içinde uygun ortam hazırlar. Tükürük salgısı da azalırsa, ağız kokusu kaçınılmazdır. Bu nedenle tıkalı burunla uyumamalı ve önlemlerinizi mutlaka almalısınız.

Basit şeker tüketiminden kaçınmak: Ağızda bakteri oluşmasında beyaz un, fruktoz şurubu gibi etkenlerin yanında basit şekerinde etkisi vardır. Bu şekerler yardımıyla bakteriler daha kolay ürer. Günlük atıştırmalıkların içeriğinde her zaman beyaz şeker olur. Diş çürüklerinin sebeplerinden biride beyaz şekerdir. Bu nedenle beyaz şeker içeren her tür gıdadan kaçınılmalı, içtiğiniz su miktarını da arttırmalısınız.

Gıdaların iyi çiğnenmesi: Yemekte lokmaları iyi çiğnemek, tükürük salgısının yiyeceklerle harmanlanmasını ve besin artıklarının ağızda kalmamasını sağlar. Çiğnemenin fazla yapılması, bakterilerin mideye gidişini hızlandırır. Bu ağız kokusunu gidermede etkili olur.

Diş ipi kullanımı ve dil fırçalama: Ağızda sıkışan çıkarılamayan besin artıkları, bakteriler diş ipiyle kolayca tem]]> Geniz Akıntısı Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/geniz-akintisi-agiz-kokusu.html Fri, 07 Dec 2018 12:05:30 +0000 Geniz Akıntısı Ağız Kokusu, yapabilir. Geniz akması, oldukça insana rahatsızlık veren çok yaygın bir sağlık sorunu olarak sayılmaktadır. Burun içerisinde bulunmakta olan çeşitli bezler her gün belirli ölçülerde mukus (1-2 Geniz Akıntısı Ağız Kokusu, yapabilir. Geniz akması, oldukça insana rahatsızlık veren çok yaygın bir sağlık sorunu olarak sayılmaktadır. Burun içerisinde bulunmakta olan çeşitli bezler her gün belirli ölçülerde mukus (1-2 litre) üretmektedirler. Günde 1-2 litre mukus üretmek vücudumuz için normal bir fonksiyondur. Bu üretim vücudumuzun müdafaaname işleyişinden bir tanesidir. Bu mukus nazal pasajın temizliğini sağlar. Mukusun ana işlevleri burun zarlarının temizlenmesi, havayı nemlendirmesi, yabancı parçacıklarının giderilmesi ve burun geçişini nemlendirir. Ancak bazı durumlarda, bazı sebeplerle bu mukus aşırı üretilirse ve burun boğazın arkasındaki bazı kısımlarda birikir ve bu hale geniz akıntısı veya postnazal ıkıntı denir. Üretilmekte olan aşırı mukus çok kalın yada çok ince olabilmektedir. Bu durum ise insan için oldukça rahatsızlık vermektedir. 

Bu durumu tetiklemekte olan türlü etkenler vardır. Bu etkenler alerji, soğuk algınlığı ve grip, sinüs yayılmaları, rinit, asit reflüsü, ilaçlar ve hamilelik olabilmektedir. Geniz akıntısı yaşadığınız zaman görülebilecek sendromlar ise boğazda şişlik, boğazın gerisinde tıkanmış mukus, öksürük ve boğuk ses olabilmesidir. Şahıs için oldukça sinir bozucudur. Bu sebeple şahıs bir an önce bu halden kurtulmak ister. Geniz akıntısı ekseri çok tehlikeli bir durum değildir. Bazı evde yapabileceğiniz işlemlerle bu halden kurtulabilirsiniz. 

Geniz Akıntısı Ağız Kokusu, oluşturabilir. Tıptaki ismi ile "Halitosis", bilinen adı ile "ağız kokusu" fazlalıkla ağız hijyeninin sağlanmaması sonucun da oluşabilen nefesin kokma durumudur. Ağız kokması hijyenin dışında, karaciğer, mide ve böbrekte oluşabilen mühim rahatsızlık sebebiyle de meydana gelebilir ve bu hastalıkların ilk işareti olabilmektedir. Bu durumu yoğun yaşayanlar ise; 
 • Ağız hijyenine, sağlığına dikkat etmeyenler, 
 • Sigara ve diğer tütün ürünleri tüketenler, 
 • Ağzı tez tez kuruyanlar, 
 • Ağzında enfeksiyon oluşmuş kişiler, 
 • Reflü gibi mide ve sindirim düzeneği hastalıkları yaşayanlar, 
 • Geniz akıntısı, sinüzit, boğaz yolu enfeksiyonu ve bademcik iltihabı olanlar ağız kokmasını yoğun yaşarlar.
Geniz Akıntısı ve Ağız Kokusu İçin Önlem ve Öneriler 

Geniz akıntısı çok ciddi bir durum olmadığından evde rahatlamak için ufak bir şey deneyebilirsiniz. Mesela; Ilık suyun içerisine bir çay kaşığı kadar kabartma tozu atın ve karıştırın. Böylece evde kendinize doğal bir burun spreyi hazırlamış olursunuz. Bu hazırlamış olduğunuz karışım burunda toplanan mukusu nemlendirerek kolayca dışarı atılmasını sağlayacaktır. Ayrı yet den bu tekniği kabartma tozu yerine tuzla da yapabilirsiniz. Bu öneriyi güvenle deneyebilirsiniz. 

Ağız kokusu için önlem almanız gerekir. Dişlerinizi fırçalamalı, diş ipi ile dişlerinizi düzenli temizlemelisiniz. Tabi dil temizliğini de unutmayın. Günde 2,5 -3 litre su tüketmelisiniz. Bu durum tükürük salgısını arttırarak ağız kokusunu önleyecektir. Çinkolu sakızda çiğneyebilirsiniz. Tarçında size ağız içi müdahalesinde çok yardımcı olacaktır. Yiyecek ve içeceklerinize tarçın koyarak tüketebilirsiniz. Sigara kullanıyorsanız azaltmalı yada tamamen bırakmalısınız. Bu önlem ve önerileri dikkate almanızı tavsiye ederim.
]]>
Köpeklerde Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/kopeklerde-agiz-kokusu.html Sat, 08 Dec 2018 07:38:22 +0000 Köpeklerde ağız kokusu; Bu tür ağız kokusu sorunları köpeklerde rahatsız edici boyutlara kadar varabilmektedir. Oluşan kokunun nedenlerinde farklılıklar olabilir. Ama genelde en yaygın olarak görüleni köpeğin ağzında midesin Köpeklerde ağız kokusu; Bu tür ağız kokusu sorunları köpeklerde rahatsız edici boyutlara kadar varabilmektedir. Oluşan kokunun nedenlerinde farklılıklar olabilir. Ama genelde en yaygın olarak görüleni köpeğin ağzında midesinde veya ciğerlerinde koku yapıcı bakterilerin faaliyetinin bitmesidir. Bu durumda sürekli olarak ağız kokusu yaşayan köpeğin ciddi bir koku problemi meydana gelir. Yada böbreklerinde ve bağırsaklarında veya ciğerlerinde sağlık sorunu olduğunun göstergesidir. 

Köpeklerde bir diğer yaygın sebep ise diş ve diş etlerinde oluşan rahatsızlıklardır. Özellikle de küçük tür köpeklerinde tartar ve plak problemleri gözlemlenir. Bu durumda oluşan ağız kokusu aslında köpeğinizde ciddi rahatsızlıklar olduğunun göstergesi gibidir. Bu tür ağız kokularının köpeklerinin sahipleri tarafından anlaşılması pek de mümkün değildir. O yüzdende bu gibi sorunlar görüldüğünde köpeğin bir veteriner hekime götürülmesinde fayda vardır. Daha sonrasında ise yapılan testler neticesinde oluşan ağız kokusunun nedeni belirlenerek tedavisi gerçekleştirilebilir. Genellikle hijyen sorunlarından kaynaklanan bu koku sorunu sahibi tarafından dikkat edildiğinde ortadan kalkabilmektedir. 

Köpeklerde ağız kokusu nedenleri;
 • Böbrek hastalığı,
 • Diyabet hastalığı,
 • Diş ve diş eti hastalıkları olabilmektedir. 
Köpeklerde ağız kokusu iyileştirilebilmesi için yapılacak birçok şey vardır ama burada ilk yapılması gereken hemen bir veterinere götürmektir. Çünkü oluşan ağız kokusunun nedeninin  belirlenmesi gerekir. Bu sayede veterinerin koyacağı tanı sonrasında tedaviye başlanabilir. Genel bakımlarında dikkat edilecek olanlar ise sindirimi kolay ve kaliteli ürünler ile beslenmesi, düzenli veteriner kontrolü, dişlerinin her gün fırçalanması, köpeklerin oynayacağı sertlikte oyuncakları olması gibi birçok önleyici etkenler kullanılabilir. bu arada burada dikkat edilecek en önemli ayrıntı ise diş fırçalama için kullanılacak macunun köpek macunu olması gerektiğidir. aksi takdirde köpeklerde mide rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. 
]]>
Kedilerde Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/kedilerde-agiz-kokusu.html Sun, 09 Dec 2018 01:53:48 +0000 Kedilerde ağız kokusu; Kedilerde oluşan ağız kokularının en önemli etkeni ağız boşluğundan kaynaklanan sorunlardır. Kedilerin ağız boşluğunda bulunan lezyonlarının yer ve oluşma nedenlerine göre değişiklik göstermektedi Kedilerde ağız kokusu; Kedilerde oluşan ağız kokularının en önemli etkeni ağız boşluğundan kaynaklanan sorunlardır. Kedilerin ağız boşluğunda bulunan lezyonlarının yer ve oluşma nedenlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu olgunun dışında ayrıca periodontal hastalıklar, diş taşları, diş çürükleri de ağız kokularına neden olabilmektedir. Kedilerde diş taşlarının fazla miktarda olması diş etlerine baskı yapacağından ağız içerisinde diş eti hasarına neden olur. Hasar oluşan bu bölgelerde bakteri üremesi ile de ağız kokusu meydana gelir. Bu durumun sonucunda bir beslenme ile gıdalardan kaynaklanan enfeksiyonel durumlar meydana gelebilir. Kedilerde diş etleri hassaslaştığında ağız içerisinde oluşan kanamalar meydana gelerek çıplak göz ile görülebilir hale gelir. 

Kedilerde ağız kokularının nedenleri;
 • Diş çürükleri,
 • Diş eti hastalıkları,
 • Diş tartarı,
 • Ağız içi lezyonlar,
 • Süt dişi çıkarma dönemlerinde diş eti hassasiyeti,
 • Solunum, sindirim sistemi enfeksiyonları, 
kedilerde ağız kokusu, diş çürüklerinden meydana geliyor ise, bu durumda besinlerin alınması ile koku olgusunda artış gözlemlenir. Çürükle beraber alınan besinlerin kavite içerisinde kalmasından ötürü yine bakteriler oluşur ve ağız kokusu meydana getirir. Aynı şekilde kedilerde oluşan diş taşları da ağız kokusuna neden olur. Bunların dışındaki ağız mukozası içerisinde oluşan lezyonlar ise kimyasal maddeler, travmalar, oto imnun sistem hastalıkları, paraziter, bakteriyel enfeksiyon ve mantara bağlı oluşabilmektedir. Bunların hepsi kedilerde ağız kokusunun nedenleri olabilir. Özellikle kedilerde oluşan ağız kokularının en başta gelenleri ise lezyonlardır. Bununda en büyük nedeni kedilerin yalanmayı sevmeleridir. Yalanma ile dil sayesinde ağız içerisine bakteri lezyonlarını taşırlar. 

Kedilerde sık görülen hastalıklardan enfeksiyoz rhinotracheitis sırasında sinüzitler meydana gelmesinden ağız kokusu meydana gelir. İçeride oluşan irinli akıntının burun ile dışarı atılması ve yutak ile bağlantısı olması bu olayın ağız kokusu yaratmasına neden olur. Bunun dışında kedilerde endokrin sistem hastalıkları da ağız kokusu yapan hastalıklardandır. 

Kedilerde bir diğer ağız kokusu nedeni de yavru dönemlerinde süt dişlerini döktüklerinde diş etlerinde oluşan tahribattan kaynaklı oluşan ağız kokularıdır. Yeni dişlerin çıkması ve diş etlerinin kendisini toparlaması ile bu kokular ortadan kaybolmaktadır. Kedilerde ağız kokusu bunların dışında olan nedenleri ise sistemik hastalıklara bağlı nedenlerdir. Halitosise sebep olan ve metobolizma hastalıklarının başında gelen bu hastalık böbreklerin rahatsızlanmasıdır. Kedilerde böbreklerin hastalanması ve normal çalışamaz hale gelmesi kanda bulunan atık maddelerin dışarı atılamamasına ve içeride birikmesine neden olur. Bu durum diş etleri içerisinde çok yüksek miktarda olan kan hücrelerinin fazla olmasından ötürü bu atık maddelerin yüzeye en yakın olan diş etlerine yerleşmesine neden olur. Bu durumda da kedilerde ağız kokusu meydana gelir. bu durum genelde on yaşını geçmiş kedilerde görülebilen bir ağız kokusu durumudur. Ayrıca solunum yolu, şeker hastalığı ve sindirim sistemi hastalıkları da kedilerde ağız kokusu yapabilmektedir. 
]]>
Ağız Kokusu Giderici https://www.agizkokusu.gen.tr/agiz-kokusu-giderici.html Sun, 09 Dec 2018 02:13:59 +0000 Ağız kokusu giderici, Ağız kokusu hem kişinin kendini, hem de çevresinde bulunan kişilere rahatsızlık veren, dile getirilmesi oldukça sıkıntılı olan bir durumdur. Ağız kokusunu gidermek için ilk önce, ağız kokusuna ne Ağız kokusu giderici, Ağız kokusu hem kişinin kendini, hem de çevresinde bulunan kişilere rahatsızlık veren, dile getirilmesi oldukça sıkıntılı olan bir durumdur. Ağız kokusunu gidermek için ilk önce, ağız kokusuna neyin sebep olduğunu bilmek gerekir. Bunun içinde bir diş hekimine başvurulmalı diş ve dişetleri kontrol edilmelidir. Eğer dişlerle alakalı bir sorun yoksa kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Ağız kuruluğu, diş ve dişeti problemleri, mide problemleri gibi pek çok durum ağız kokusuna neden olabilir. Doktora başvurulduktan sonra gerekli tedavi yapılarak ağız kokusu giderilebilir. Ancak evde de bazı ağız kokusu giderici yöntemlerden yararlanarak ağız kokusundan kurtulmak mümkündür.

Ağız kokusu giderici

Karanfil: Birçok restoranda yemeklerin ardından karanfil servis edilir. Karanfil ağız kokusu giderici olarak kullanılabilen mükemmel bir bitkidir. Keskin kokusu ve tadından ziyade, karanfilin mikrop kırıcı etkisi vardır. Antioksidan ve antiseptik özelliği sayesinde ağız içi hijyene destek olur. Sindirim sistemi için faydalıdır. Kuru olarak çiğnendiğinde ağız içinde tahrişe neden olabileceğinden çay şeklinde hazırlanarak kullanılabilir.

Aloe vera: Daha çok yanık, yara, çizik gibi cilt problemlerine karşı kullanılan aloe vera ağız kokusu giderici olarak da kullanılabilir. Mide asidini düzenleyici, iltihap engelleyici etkisi vardır. Bu sorunlar ağız kokusuna neden olabileceğinden aloe vera bu etkisiyle ağız kokusunu önleyebilir. Bitkiden elde edilen jel yarım bardak suyun içinde eritilir. Eriyen karışım ağız kokusu için içilebilir ya da gargara yapılabilir.

Adaçayı: Antibakteriyel özelliği olan esansiyel yağlar barındıran adaçayı, özellikle dişeti iltihabı nedeniyle yaşanan ağız kokusu için kullanılabilir. Antioksidan bakımından iyi bir kaynak olan adaçayı, bakterilerle savaşır ve sindirime destek olur. Adaçayı ağıda oluşan kötü kokuyu gidermekle kalmaz, aynı zamanda ağız kokusuna neden olan sorunla savaşır.

Siyah çay: Ağız kokusu giderici etkisi olan siyah çay, polifenoller olarak tanımlanan güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar dişlerde biriken plakları önleyici etkiye sahiptir. Dişlerde biriken plak, diş problemlerinin haricinde ciddi anlamda ağız kokusuna da neden olur.

Yeşil çay: Siyah çay kadar olmasa da geçici süreliğine ağız kokusuna engel olabilir. Aromatik ve dezenfektan etkisi ağızda oluşan ve rahatsız edici olan kokuyu bastırıcı etkiye sahiptir.

Tarçın: Sağlık için mucizevi nitelikte bir bitki olan tarçın birçok sağlık probleminin yanı sıra ağız kokusu giderici etkiye de sahiptir. Tarçın çubuklarında yer alan esansiyel yağ, ağız kokusuna sebep olan bakterilere karşı savaşır.

Isırgan otu: Ağız kokusu ağır metaller veya farklı toksinler nedeniyle meydana gelebilir. Bu toksin ve metalleri temizlemek için ısırgan otu kullanılabilir. Isırgan otu zararlı atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ağız kokusuna karşı kesin çözüm arayanlar ısırgan otundan yardım alabilir.

Ağız kokusu giderici sprey: Ağız kokusunu gidermek için farklı versiyonlarda bulunan ve eczanelerden temin edilebilecek spreyler kullanılabilir. Ağız kokusu giderici sprey, nefesi ferahlatarak ağız içinde hoş bir koku bırakır. Bu anlamda kullanmak için birçok sprey ve kapsül bulunmaktadır. Eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir. Bu kapsül ve spreylere örnek olarak, glister naneli ağız spreyi, pharmol ağız kokusu giderici gargara, buccotherm ağız spreyi, freshies ağız kokusu giderici kapsül, fresh White ağız kokusu giderici sprey verilebilir.
]]>
Ağızdaki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir https://www.agizkokusu.gen.tr/agizdaki-sigara-kokusu-nasil-giderilir.html Sun, 09 Dec 2018 20:49:37 +0000 Ağızdaki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir, Sigara içinde bulunan nikotin ve katran (zifir) nedeni ile ağızda çok kötü bir dumanın yayılmasına neden olur. Bu koku kolay kolay ağızdan kaybolmadığı gibi, kıyafetlere ve vücuda da Ağızdaki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir, Sigara içinde bulunan nikotin ve katran (zifir) nedeni ile ağızda çok kötü bir dumanın yayılmasına neden olur. Bu koku kolay kolay ağızdan kaybolmadığı gibi, kıyafetlere ve vücuda da sinen çok keskin bir kokusu vardır. Zehirli etkisine rağmen bağımlılık yaptığı için hemen hemen herkes sigaraya bağımlıdır. Sigara dumanının içine çekilmesi ve bu dumanın ciğerler de dolaşması nedeni ile sigara kokusu en çok ağızda yaygın olarak uzun süre kalır. Bu nedenle sigara kokusunu bastırmak için, aroması etkili başka baskın ve keskin bir koku ile sigara kokusunu yok etmek mümkündür. 

Ağızdaki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir
 • Maydanoz: Bunun için en iyi yöntemlerden biri maydanozdur. Bir demet maydanozu ikiye bölerek çiğ çiğ ağızda çiğneyin. Maydanozun keskin aroması sigara dumanını ağızda dağıtacaktır. 
 • Karanfil: Bir kaç tane karanfil ağızda çiğnenerek keskin aromasının ağızda dağılması sağlanmalıdır. Karanfili çiğnediğiniz anda ağızları buruşturan o keskin karanfil tadını alacaksınız. Karanfilin sigaradan daha keskin bir aroması olması sayesinde sigara kokusunu anında bastıracaktır. Karanfili çiğnemekte zorluk çekenler, bir su bardağı suyu cezveye koyup kaynatıp üzerine bir iki tane karanfil ve bir çubuk tarçın atarak beş dakika kadar kaynatıp ılık olarak içebilir. Ama en etkili yöntem ağızda karanfili çiğnemektir. 
 • Naneli Sakız: Naneli sakızı da çiğnemek sigara kokusunu bastıran bir diğer yöntemdir. Ağızda çiğnendikçe ağızda yayılan sigara dumanı kaybolacaktır.
 • Diş Fırçalamak ve Ağız Gargarası: Sigara kokusunun ağızda kaybolmasını sağlayan bir diğer yöntemde dişi fırçalamak ve daha sonra bir gargara yardımı ile bir buçuk dakika kadar ağızda gargara yapmaktır. Ağız bakım suyu bulamadığınız taktirde bir sirkeli su ile yada tuzlu suyla ağız gargarası yapmanız faydalı olacaktır. 
 • Kahve: Sigara içtikten sonra bir fincan kahve içmek de sigara kokusunu bastırır ve ağızda yoğun bir kahve aroması tadı bırakır. 
 • Limonlu Su: Limonlu su içmek yada limonlu su ile ağızda gargara yapmak, limonun asit oranı fazla olmasından dolayı ağızdaki sigara kokusunu dağıtacaktır. 
 • Ağız Spreyi : Sigara kokusunu ağızda dağıtmanın bir yolu da ağız spreyidir. İçeriğindeki yoğun nane aroması sigara gibi bir çok ağız kokusunun giderilmesine faydalı olacaktır. 
 • Yeşillikler: Fesleğen, nane, zencefil gibi aroması keskin bitkilerde sigara kokusunu ağızda dağıtmak için çok faydalıdır. 
 • Yeşil Elma: Yeşil elma hem ekşi hemde keskin bir aromaya sahip olmasını sağlayan meyve asitleri sayesinde yenildiği anda ağız kokusuna çok fayda sağlayacaktır. 
 • Tuz ve Karbonat: Dişlerin ve diş etlerinin tuz ile ovulması ve karbonat ile ovulması ve gargara yapılması son derece iyi sonuçlar vererek ağızda sigara kokusunu dağıtacaktır. 
]]>
Yirmilik Diş Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/yirmilik-dis-agiz-kokusu.html Mon, 10 Dec 2018 04:04:25 +0000 Yirmilik Diş Ağız Kokusu, Yirmi yaş dişleri ağız içerisinde en son oluşan ve oluşumu diğer dişlere göre daha zor ve sıkıntılı olan dişlerdir. Üst ve alt çenenin ikinci büyük azı dişlerinin hemen arkasında bulunu Yirmilik Diş Ağız Kokusu, Yirmi yaş dişleri ağız içerisinde en son oluşan ve oluşumu diğer dişlere göre daha zor ve sıkıntılı olan dişlerdir. Üst ve alt çenenin ikinci büyük azı dişlerinin hemen arkasında bulunurlar. Genelde 20 yaşlarda çıkmaya başladığından  ismi yirmilik diş olarak adlandırılmıştır. Yirmilik diş son çıkan diş olduğundan, çene ve damak diş kanallarında yeterince yer  bulamadığından daha önce çıkan dişleri sıkıştırarak çıkmaya çalışır. 20 yaş dişinin fiziksel durumu tamamen kişiseldir ve kişiye özel hastalıklara sebep olabilir. Yirmi yaş dişi çekilmek zorunda değildir.Her yirmilik diş problem çıkarmaz. Yirmi yaş dişlerinin çekilme sebebi, dişin pozisyonuna ve sebep olduğu belirtilere bağlıdır. 

20 yaş dişleri bulundukları yer itibariyle çıkmakta zorlandıklarından, çenelerin köşelerinde yatar pozisyonda veya yarı gömük durumda uzun sure durabilirler. Yarı gömük 20 yaş dişlerinin üzerinde genelde kapişon dediğimiz bir diş eti cebi oluşur. Bu diş eti cebini temizlemek neredeyse  imkansızıdır.Her an akut bir iltihaba sebep olabilir. 20 yaş dişinde oluşan bu iltihap çok şiddetli ağrılara  çene ve yüzde şişmelere sebep olur.Bu tür yarı gömük dişler çekilmek zorundadır. Tamamen gömülü olan 20 yaş dişleri  ağız içerisiyle bir teması olmadığından iltihaba sebep olmaz ve çekilmesine gerek kalmaz. Ancak gömülü olan bu 20 yaş dişi sürekli çıkmak için çalışıyor ve diğer dişleri ittiriyorsa,bu gibi durumlar ağrıya sebep vereceğinden bu tür gömülü dişlerde çekilmelidir.

Ağız Kokusu, Sabahları uyandığımızda veya yemeklerden sonra hissedilen ağız kokuları,yemiş olduğumuz yiyeceklerin dişler arasında ve dil üzerine yapışmış besin artıklarının oluşturmuş olduğu bakterilerdir. Beslenmeden kaynaklı kokular fizyolojik ağız kokusu adı verilmektedir. Bunların dışında ağızda oluşan kokular ise patolojik kokulardır ve hastalık sebebidir.
 • Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar.
 • Şeker hastalığı (aseton kokusu)
 • Karaciğer yetmezliği.
 • Ağız kuruluğu.
 • Diş eti hastalığı ve diş çürükleri.
 • Üst solunum yolları ve sindirim sistemi hastalıkları.Ağız kokusu sebeplerindendir. 
]]> Soğan Kokusu Ağızdan Nasıl Gider https://www.agizkokusu.gen.tr/sogan-kokusu-agizdan-nasil-gider.html Mon, 10 Dec 2018 11:01:23 +0000 Soğan Kokusu Ağızdan Nasıl Gider, Sağlıklı bir vücut için tüketilmesi gereken sebzelerin başında soğan gelir, soğan esasen soğansı bitkiler familyasına verilen genel isimdir. Geleneksel Türk yemek kültürünün vazgeç Soğan Kokusu Ağızdan Nasıl Gider, Sağlıklı bir vücut için tüketilmesi gereken sebzelerin başında soğan gelir, soğan esasen soğansı bitkiler familyasına verilen genel isimdir. Geleneksel Türk yemek kültürünün vazgeçilmezi olan soğan yemeklerimize verdiği eşsiz lezzet yanında ağzımızda bıraktığı kokusu kimi insanlar tarafından rahatsız edici bulunmaktadır. Nefesimizin soğan kokmasına neden olan bileşenler soğan içinde bulunan kükürtsü bileşenlerdir. Bu kükürtsü bileşenler sindirim yolu ile kana karıştıktan sonra akciğerlere kadar ulaşır ve nefes alıp verdiğimizde nefesimiz soğansı kokar.

Fakat bilinmesi gerekir ki yemeklerde kullandığımız soğan kokusu ağızda kalmaz. Ayrıca yemek dışında tek olarak pişirilen soğan yenildiğinde de ağızda koku bırakmaz. Çiğ soğan kokusu ağızda kalabilir. Hem çiğ soğan yiyerek hemde ağızda kokusunun kalmaması isteniyor ise soğan yedikten sonra yapılacak birçok uygulama vardır.

Soğan kokusu ağızdan nasıl gider, neler yapılabilir;

Limon, Öncelikle ağız içinde ekşi tadı ile ağız kokusunu azaltabilir. Bununla birlikte limonun soyu sıkılmadan portakal gibi soyularak yenildiğinden hem liflerinden yararlanılır. Hemde yüksek antioksidan özelliği nedeniyle kan içinde kokuya neden olan bakteriyi öldürmeye yardımcı olur. Peki limonu nasıl kullanırsak daha etkili olur. Bunun için bir yemek kaşığı limon suyunu bir bardak ılık suya ekleyin ve karıştırın, bu su ile ağzınızı günde bir kaç kez çalkalayarak yıkayın. Ayrıca evde yaptığınız limonatadan günde bir kaç bardak içtiğinizde de ağız kokusunun gittiğini hem de C vitamini yönünde vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaksınız.

Yeşil çay, soğan kokusunu gidermek için kullanılabilecek önemli bir antioksidan olup son derece etkilidir. İçeriğinde bulunan polifenoller soğan kükürtsü bileşenlere etki edecek kadar güçlü antioksidanlar içerir. Bu durumda nefesin soğan kokması azalır. Yeşil çayı hazırlamak için bir bardak sıcak su üzerine bir çay kaşığı yeşil çay atın, soğutmayacak şekilde üzerini kapatın beş on dakika bekletin, daha sonra süzerek üzerine bir çay kaşığı bal ekleyin, soğan kokusunun ağırlığına göre gün içinde bir kaç kez için, daha da etkili olması isteniyor ise sert sütsüz kahve yeşil çaydan sonra içilirse etkili olacaktır.

Süt, süt yağı ile karışık doğal aroması hem ağızda soğan kokusunu giderirken kalsiyum ihtiyacını da giderir. Süt kokuya neden olan kükürtü yok eder. Ayrıca süt içinde bulunan vitamin ve mineraller antibiyotik etkisi yaparak ağız yaraları ve diğer problemlere karşıda etkili olduğundan yara ve diş eti rahatsızlıklarından kaynaklanan kokuların yok olmasını sağlar.

Hardal sosu, Hardal sosunun keskin kokusu ve sert aroması soğan kokusunu bastıracaktır. Bunu uygulamak için bir tatlı kaşığı hardal sosunu dilinizin üstüne koyun. Bir süre ağzınızda dolaştırın ve tükürün, daha sonra bir çay kaşığı hardal sosunu ise ağzınıza alarak yutabilirsiniz. Devamında ağzınızı su ile iyice çalkalayın ve yıkayın. Koku giderilene kadar bu uygulamayı tekrarlayın.

Karanfil, çiğ soğan tüketildikten sonra ağızda bir tane çiğnendiğinde ağız kokusunu giderecek nefesinizi ferahlatacaktır. Ayrıca karanfil çayının da koku gidermeye olumlu yönde etkisi bulunmaktadır.

Kakule, meyveleri birkaç cm. büyüklükte Antepfıstığını andırır nitelikte fakat kabuğu açıldığında içinde 10-15 tohum çıkan bir bitkidir. Bitkinin rengi sarımsı yeşil olup, içeriğinde bulunan tohumlarının güçlü antioksidan etkisi vardır. Bu etki koku oluşumuna yol açan soğan kükürtlerinin yok edilmesini sağlar. Kakule karabiber makinasında çekildikten sonra ağza atılarak kullanılabileceği gibi hafifçe ezilerek çayı yapılıp bir bardak içildiğinde de soğan kokusunu ağzınızdan atacaktır.
]]>
Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider https://www.agizkokusu.gen.tr/agizdaki-sarimsak-kokusu-nasil-gider.html Tue, 11 Dec 2018 00:55:54 +0000 Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider, Sarımsak, hepimizin bildiği üzere sağlığımız için oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca bunun yanı sıra, özellikle közleme, ızgara usulü pişirme yöntemleriyle veya mantı, çiğ kö Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider, Sarımsak, hepimizin bildiği üzere sağlığımız için oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca bunun yanı sıra, özellikle közleme, ızgara usulü pişirme yöntemleriyle veya mantı, çiğ köfte gibi yiyeceklerin içerisine çiğ olarak eklenmesi; mangal, et-balık, kuru fasulye gibi yemeklerin yanında yenmesi oldukça lezzetli ve iştah açıcıdır. Yediğimiz zaman fazlasıyla eğlenceli ve lezzetli olduğu gözle görülebilir bir gerçektir. Ancak bütün bu lezzetinin yanı sıra bir dezavantajı da vardır ki, çoğu kişinin sarımsaktan soğumasına neden olabilmektedir. Sarımsak yedikten sonra kendimizden ya da çevredeki kimselerden gelen koku, çoğu zaman fazlasıyla rahatsız edici ve itici olmaktadır.

Pekala, ne yapmalıyız Bu rahatsız edici olan kokusu nedeniyle sarımsak yemekten tamamen mahrum mu kalmalıyız Tabii ki de sayamayacağımız kadar faydası bulunan sarımsaktan, sadece kokusu nedeniyle uzak kalmamız doğru olmayacaktır. 

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider

Maydanoz Çiğnemek: Ağızdaki sarımsak kokusunun nasıl gideceğini merak edenler için, ilk cevabımız maydanoz çiğnemek olacaktır. İçerisinde sarımsak bulunan bir yemek yediniz ve ağzınızdaki sarımsak kokusunun nasıl gideceğini merak ediyorsanız, bütün yapmanız gereken şey bir tutam taze maydanoz yaprağı ve sapı alıp çiğnemektir! Maydanoz yapraklarını ve sapını dişlerinizin her bir kısmıyla özenli bir şekilde çiğnemeli ve yutmalısınız. Bu yöntem sayesinde ağzınızdaki sarımsak kokusu yok olacaktır.

Süt İçmek: Sarımsak içeren bir yemek yediyseniz ve ağızdaki sarımsak kokusunun nasıl gideceğini merak ettiyseniz yukarıda ilk yöntem olarak maydanoz çiğnemekten bahsetmiştik. Ancak bazı zamanlarda sarımsak yedikten sonra elinizin altında maydanoz bulunamadığı durumlar da olabilmektedir. Bu nedenle maydanoza alternatif diğer bir sarımsak kokusundan kurtulma yöntemi ise süt içmektir. Sarımsak veya içerisinde sarımsak bulunan bir yiyecek yedikten sonra süt içmeniz maydanoz çiğnemek ile aynı işlevi görebilmektedir. Yemek bittikten sonra içeceğiniz 1 çay bardağı kadar süt, midenizde bulunan o kokuyu alacaktır ve ağzınızın sarımsak kokmasına engel olacaktır. Ancak süt içilmeden önce ilk önce ağızda dolaştırılmalı ve daha sonrasında yutulmalıdır.

Ağızdaki Sarımsak Kokusunu Giderecek Farklı Alternatif Yöntemler Nelerdir

Sarımsaklı bir şeyler yediyseniz ve ağızdaki sarımsak kokunuzu nasıl giderebileceğinizi düşünüyorsanız yukarıdaki yöntemleri uygulamak tamamen kokunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak o anda ulaşabileceğiniz herhangi bir alanda maydanoz veya süt yok ise naneli sakız veya şeker çiğnemek, karanfil çiğnemek ya da dişlerinizi fırçalamak da ağızdaki sarımsak kokusunu bastırabilecek bazı yöntemlerdir. Ancak şunu söylemek gerekir ki, bu yöntemler sadece ağızdaki sarımsak kokusunu hafifletmektedir, mideden gelecek olan kokuyu bastırmaya yetmeyecektir.
]]>
Mideden Gelen Ağız Kokusu https://www.agizkokusu.gen.tr/mideden-gelen-agiz-kokusu.html Tue, 11 Dec 2018 13:44:02 +0000 Mideden gelen ağız kokusu: Sindirim sisteminin en büyük oyuncusu midedir. Mide kısaca, ağızda çiğnenip yutulan yemek borusundan gelen gıdaları çeşitli enzimler, salgılar ile bulamaç hale gelene kadar işlem yapar. Sonra Mideden gelen ağız kokusu: Sindirim sisteminin en büyük oyuncusu midedir. Mide kısaca, ağızda çiğnenip yutulan yemek borusundan gelen gıdaları çeşitli enzimler, salgılar ile bulamaç hale gelene kadar işlem yapar. Sonrada bağırsaklara gönderir. Midenin yapısı kalp ile aynıdır. Mide torbaya benzeyen ve kaslarla çevrili bir yapıdır. Midenin iç çeperi tüylerden oluşmaktadır. Mide, mide özsuyu ve enzimler katılan mide içeriğini kasların evirip çevirmesiyle  çalkalar. Tüylerde zararlı maddeleri tutar. Mide çalışırken içeriğin yemek borusuna kaçmasını engellemek için mide kapakçığını kapatır. 

Mideden gelen ağız kokusunun nedeni: Mide kapağının görevi midedeki içeriğin kesinlikle yemek borusuna kaçmamasını sağlamaktır. Mide kapağı görevini yerine getiremezse mide içeriği yemek borusuna kaçar. Yemek borusunda, boğazda, göğüste yanmalar ekşimeler olur. Mide kapağı mide içeriğini sürekli kaçırırsa şikayetler artar ses telleri de zarar görür, ağızda da kokular ortaya çıkar. Yemek borusu, akciğerler, boğaz çeperi ve ses telleri sürekli asitli içeriğe maruz kaldıkça rahatsızlık verecek derecede ağız kokusuna sebep olur. Ağız kokusu, kişiyi sosyal ortamlar oldukça rahatsız eder. Tıpta mide kapağının kaçırmasına reflü adı verilir. Bir de mide fıtığı denen rahatsızlık vardır. Her ikisi de mide kaynaklı ağız kokusuna neden olmaktadır.

Mideden gelen ağız kokusu tedavisi: Kişiyi ve çevresindeki insanları rahatsız eden bu olumsuz duruma kişiler yıllardır çözüm yolları aramışlardır. Geçmeyen boğaz çevresindeki ve yemek borusundaki yanmanın; giderilemeyen ağız kokusunun kaynağının teknolojiyle tespiti artık yapılabilmektedir. Gastroskopiyle boğaz çevresi, yemek borusu ve midedeki tüm olumsuzluklar tespit edilmektedir. Rahatsızlığın kaynağı tespit edilince çözüme de o kadar yaklaşılmış olur. Ağızdaki kokuya sebep olan reflünün tedavisi zaman almaktadır. İlk olarak hastanın yaşam biçiminin değişmesi gereklidir. Yatarken başın yükseltilmesi, yatmadan en az üç saat önce yeme-içme kesilmeli, sigara içiliyorsa bırakılmalı, çay ve kahve azaltılmalı, korse  ve benzeri materyaller kullanılmamalıdır. Bu yöntemler sorunu çözmeye yetmezse ilaçla tedaviye geçilir. Hastaların bir kısmı da cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir.
]]>